lupa x
user

Na pardubickém zámku se bude čepovat pivo uvařené podle 3000 let staré receptury

Na pardubickém zámku se bude čepovat pivo uvařené podle 3000 let staré receptury

09.06.2023

Redakce

Pivo uvařené podle 3000 let staré receptury budou moci ochutnat 17. červn a návštěvníci Pardubického festivalu piva. Bude se čepovat na pardubickém zámku, nejstarší pivo v Evropě uvařil Pivovar Bohdaneč z Kutnohorska ve spolupráci s Experimentálním pivovarem Univerzity Palackého v Olomouci. Dostalo název Sluneční bárka, uvedla v tiskové zprávě vedoucí úseku prezentace a služeb Východočeského muzea Kateřina Procházková Skůpová.

Na pardubickém zámku se bude čepovat pivo uvařené podle 3000 let staré receptury

Foto: Shutterstock

Když se vědcům podařilo rozluštit, že vzácná bronzová nádoba nalezená v Kladině na Pardubicku obsahovala nejstarší pivo ve střední Evropě, pokusil se jej chemik a člen vědeckého týmu Lukáš Kučera z Univerzity Palackého v Olomouci rekonstruovat,“ uvedl ředitel pořádajícího Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. V pivu vařeném z prosa se snoubí chuť světlíku, mochny, tužebníku, jitrocele, pelyňku a připomíná dnešní pivo typu Gruit.

Název Sluneční bárka vychází z výzdoby bronzové nádoby. Propracované tepání bylo spojené s kultem Slunce, tažní ptáci táhnou bárku se slunečním kruhem. Motiv odkazuje na náboženské zvyklosti lidí doby bronzové a jejich představy o fungování světa a vesmíru. Nápoj měl podle Libánka sbližovat jeho uživatele s Bohem. Premiérovou várku ochutná prvních 700 návštěvníků, ochutnávka je v ceně vstupenky, která bude stát 50 korun.

Bronzové vědro o výšce 65 centimetrů bylo nalezeno v roce 2017. Obětní nádoba pochází z let 1025 až 920 před naším letopočtem. Uložena je ve sbírkách Východočeského muzea v Pardubicích, v budoucnu bude vystavena v připravované nové expozici.

Pardubice (ČTK)

Hlavní stránka