lupa x
user

AFP: Indonéský kmen žádá, aby oblast, kterou obývá, byla odpojena od internetu

AFP: Indonéský kmen žádá, aby oblast, kterou obývá, byla odpojena od internetu

12.06.2023

Redakce

Zástupci domorodého kmene v Indonésii požádali o odpojení oblasti, kterou kmen obývá, od internetu, aby se zmenšil "negativní dopad" internetového světa, píše agentura AFP s odkazem na indonéské představitele.

AFP: Indonéský kmen žádá, aby oblast, kterou obývá, byla odpojena od internetu

Foto: Shutterstock

Kmen Baduy, jehož 26.000 příslušníků žije na ostrově Jáva, se dělí na vnější skupinu, která částečně přijala technologie, a posvátnou vnitřní skupinu, která odmítá nástrahy současného života. Právě tato skupina požádala úřady, aby vypnuly či odklonily internetový signál tak, aby se k nim nedostal. Stojí to v dopise, s jehož obsahem se AFP seznámila. „Žádost je součástí naší snahy, aby negativní dopad chytrých telefonů na naše lidi byl co nejmenší,“ píší v dopise představitelé kmene.

Skupina argumentuje tím, že vysílače v blízkosti oblasti, kde kmen žije, mohou ohrožovat jeho způsob života a morálku mladých lidí, kteří se mohou dostat do pokušení internet využívat.

Místní samospráva hodlá jednat s indonéským ministerstvem informací o tom, zda a jak žádosti vyhovět. „V podstatě se vždy snažíme splnit přání lidí z kmene a dát jim to, co potřebují, aby si udrželi své tradice,“ uvedl představitel místních úřadů Budi Santoso. Dodal, že někteří představitelé kmene mají obavy, že turisté se mohou připojit k internetu a ukázat příslušníkům kmene obsah, který je pro ně nevhodný. Podle představitele úřadů ovšem připojení potřebují lidé z vnější části kmene, kteří začali na internetu podnikat.

Svoboda na internetu je v konzervativní Indonésii, kde většinu obyvatel tvoří muslimové, sporné téma. Vláda zakázala pornografické stránky a portály pro hazardní hry a požaduje po poskytovatelích připojení, aby obsah filtrovali. Navzdory cenzuře však nelegální stránky s těmito obsahy bují.

Uzavřená vnitřní skupina kmene Baduy, které média dala přezdívku asijští Amiši, se rozhodla žít v lese a odmítá technologie, peníze i obvyklou podobu školství. Bydlí ve třech vesnicích v oblasti o velikosti 4000 hektarů, jež se nachází několik hodin cesty autem od Jakarty. Vláda prohlásila v roce 1990 oblast za kulturní rezervací.

Indonésie s více než 275 miliony obyvatel je velmi různorodá země a na souostroví žije přes 1300 etnických skupin.

Jakarta (ČTK)

Hlavní stránka