lupa x
user

Praha vypíše tendr na dostavbu budoucího sídla kosmické agentury za 1,9 mld. Kč

Praha vypíše tendr na dostavbu budoucího sídla kosmické agentury za 1,9 mld. Kč

13.06.2023 , Aktualizováno 12.06.2023

Redakce

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na dostavbu nedokončené budovy Nová Palmovka v Praze 8, kam se má z Holešovic přesunout sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Rozhodli o tom dnes radní na svém jednání, o vypsání ještě budou hlasovat zastupitelé. Předpokládané náklady jsou 1,9 miliardy korun bez DPH a financovat to bude město. Stavební práce mají podle radního Adama Zábranského (Piráti) trvat do roku 2026, v roce 2027 se má agentura stěhovat. Přípravu má na starosti Pražská developerská společnost (PDS), která zahájila takzvané předběžné tržní konzultace.

Praha vypíše tendr na dostavbu budoucího sídla kosmické agentury za 1,9 mld. Kč

Foto: Shutterstock

Zakázku Praha podle schváleného dokumentu zadá takzvanou metodou Design & Build, což znamená, že vybraná firma se postará zároveň o zpracování projektové dokumentace a samotnou stavbu. Budovu si následně od města pronajme ministerstvo financí, které prostory poskytne agentuře. V Česku má tato instituce ředitelství 11 let a nyní sídlí v budově v Janovského ulici v Holešovicích, která již kapacitně nepostačuje.

Do nové budovy se má agentura stěhovat v roce 2027. „EUSPA se podle smluv má stěhovat v roce 2027, takže to musíme dokončit nejpozději v roce 2026,“ řekl Zábranský.

Komplex Nová Palmovka se začal stavět před devíti lety. V budově mělo být nové sídlo radnice Prahy 8 a obchodní centrum či kanceláře. O rok později však byly práce na centru za více než miliardu korun přerušeny a dosud nebyly obnoveny. Budovu od Prahy 8 převzal magistrát, který tam původně plánoval umístit nové sídlo záchranářů, od čehož však nakonec upustil. Město plánuje na Palmovce také vybudovat obytnou čtvrť.

Agentura EUSPA sdružuje mimo jiné řízení provozu kosmických programů EU, včetně dosavadních satelitních a navigačních projektů jako Galileo, EGNOS nebo Copernicus.

Praha  (ČTK)

Hlavní stránka