lupa x
user

SeznamZprávy: Vnitro souhlasí s prodejem centrály České pošty v Jindřišské ulici

SeznamZprávy: Vnitro souhlasí s prodejem centrály České pošty v Jindřišské ulici

14.06.2023

Redakce

Ministerstvo vnitra dalo České poště souhlas k prodeji centrální pobočky v pražské Jindřišské ulici, prodej bude formou e-aukce. Serveru Seznam Zprávy to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Podle něj bude podmínkou, aby zde nadále působila pobočka České pošty. Odhadní cena je podle dřívějších informací přes jednu miliardu korun. Prodej je součástí úsporných opatření, které Česká pošta přijímá kvůli prohlubující se ztrátě. Od 1. července pošta zavře také 300 poboček po celém Česku.

SeznamZprávy: Vnitro souhlasí s prodejem centrály České pošty v Jindřišské ulici

Foto: Shutterstock

Ministerstvo vnitra souhlasilo s tím, že budovu můžeme prodat. Bude to formou e-aukce, přihlásit se může kdokoli a budovu koupit ten, kdo nabídne nejvyšší nabídku,“ uvedl mluvčí pošty. Dodal, že pošta bude chtít v místě zachovat služby pro klienty, součástí prodeje tak bude i podmínka nájemní smlouvy.

Zájem o koupi už dřív projevilo hlavní město. Pokud by Praha budovu v Jindřišské ulici odkoupila, jednou z variant využití je, že by v ní v budoucnu mohli sídlit magistrátní úředníci. Zda se tak stane, ale není jasné, píše server.

Rozsáhlá novorenesanční budova byla postavená v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřována. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. Pošta v ní nabízí široký okruh služeb, v bočním traktu s vchodem z ulice Politických vězňů sídlí ředitelství České pošty. Zajímavostí je 1780 poštovních přihrádek, které se v budově nacházejí. Některé z nich mají původní podobu, některé jsou moderní. Česká pošta v budově sídlí od roku 1873.

Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,73 miliardy korun, letos to měly být až čtyři miliardy, proto musela sáhnout k úsporným opatřením. Pošta zaměstnává téměř 23.000 lidí, ke konci května zrušila v souvislosti s rušením poboček 924 míst, z toho dostalo výpověď asi 600 zaměstnanců a víc jich by už nemělo být.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka