lupa x
user

Začíná Archeologické léto, návštěvníky zavede i do středovéké Chrudimi

Začíná Archeologické léto, návštěvníky zavede i do středovéké Chrudimi

14.06.2023

Redakce

Začíná akce Archeologické léto, která lidem o prázdninách nabídne návštěvu více než 90 lokalit s nálezy z minulosti po celém Česku. Dnes se zájemci mohou zúčastnit prohlídky středověkého města Chrudim, v pátek se jim otevře interaktivní archeologická expozice v Roztokách u Prahy. Vybrat si mohou z více než 250 komentovaných prohlídek a rezervovat si místo na webu, akce potrvá do září. V tiskové zprávě o tom informovala Akademie věd ČR.

Začíná Archeologické léto, návštěvníky zavede i do středovéké Chrudimi

Foto: Shutterstock

Podobně jako v minulých letech jsou i na letošním čtvrtém ročníku akce na programu prohlídky archeologických lokalit s odborným výkladem profesionálních archeologů. Ti zájemcům ukáží, co obnáší práce archeologa a co se skrývá v zemi ve známých i zapomenutějších lokalitách, některé lze navštívit i on-line.

Lidé tak budou moci zjistit, čemu mohla sloužit kruhová stavba z období neolitu v pražské Vinoři nebo jak vypadá archeologický výzkum na dně přehrady v Mohelně na Třebíčsku, která je součástí vodního díla Dalešice. Kromě těchto míst mohou lidé navštívit i hradiště z doby bronzové až raného středověku, středověké hrady nebo například mohylu Žuráň v okrese Brno-venkov, z níž řídil Napoleon bitvu tři císařů.

Akci organizují každoročně Archeologické ústavy Akademie věd ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s více než 50 vědeckými, muzejními a dalšími regionálními pracovišti. Cílem je mimo jiné rozšířit pro zájemce nabídku poznávacích a výletních cílů. Akce se koná od roku 2020, uvedli organizátoři.

Praha  (ČTK)

Hlavní stránka