lupa x
user

Z Francouzské Guyany se chystá naposledy odstartovat raketa Ariane

Z Francouzské Guyany se chystá naposledy odstartovat raketa Ariane

16.06.2023 , Aktualizováno 15.06.2023

Redakce

Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně v pátek naposledy odstartuje nosná raketa Ariane provozovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Raketa Ariane 5 je podle ESA připravena ke svému poslednímu letu s označením VA261. Pokud to povětrnostní podmínky umožní, odstartuje v pátek ve 23:26 SELČ.

Z Francouzské Guyany se chystá naposledy odstartovat raketa Ariane

Foto: Shutterstock

Raketa má na oběžnou dráhu vynést dva náklady – německý experimentální komunikační satelit Heinrich Hertz a francouzskou komunikační družici Syracuse 4b.

Let bude představovat 117. misi rakety Ariane 5, které začaly létat do vesmíru v roce 1996. Od té doby dostaly do kosmu například sondu Rosetta, která zkoumala kometu Čurjumov-Gerasimenko, satelity evropského navigačního systému Galileo nebo vesmírný teleskop Jamese Webba. Naposledy v dubnu raketa Ariane 5 při předposlední misi vyslala sondu Juice k největší planetě sluneční soustavy Jupiteru.

Rakety série Ariane 5 více než zdvojnásobily kapacitu svých předchůdkyň Ariane 4, pokud jde o hmotnost nákladu přepravovaného na oběžnou dráhu. Umožňovaly tak vynést na orbitu dva velké telekomunikační satelity najednou nebo vyslat velké a těžké náklady do hlubin vesmíru, uvádí ESA.

Rakety Ariane 5 má nahradit série Ariane 6. Nasazení této rakety do provozu je přitom pro Evropu důležité mimo jiné kvůli přerušení spolupráce s Ruskem po ruské invazi na Ukrajinu.

Kourou (Fr. Guyana)  (ČTK)

Hlavní stránka