lupa x
user

Europoslanci vyzvali k jasným pravidlům používání špionážních programů v EU

Europoslanci vyzvali k jasným pravidlům používání špionážních programů v EU

17.06.2023 , Aktualizováno 15.06.2023

Redakce

Jasná pravidla pro používání špionážního softwaru, mimo jiné jednotnou definici pro jeho využití v zájmu národní bezpečnosti, žádají europoslanci v dnes přijatém usnesení, které vychází z roční práce zvláštního výboru Evropského parlamentu (EP). Poslanci rovněž chtějí, aby používání špionážních programů státními orgány bylo povoleno jen ve výjimečných případech a po omezenou dobu.

Europoslanci vyzvali k jasným pravidlům používání špionážních programů v EU

Foto: Shutterstock

Vyšetřovací výbor EP pro používání programu Pegasus a dalších špionážních programů (PEGA) navštívil od loňska Španělsko, Řecko, Kypr, Polsko a Maďarsko, kde hovořil s odborníky a také s osobami, které byly tímto softwarem sledovány. Členové výboru jeli také do Izraele, kde místní firma NSO Group program Pegasus vyvinula.

NSO opakovaně uvedla, že její program má sloužit pouze ke sledování zločinců a teroristů. Firma a také izraelská agentura pro kontrolu vývozu obranných technologií, jež spadá pod izraelské ministerstvo obrany, zdůrazňují, že program prodávají jen „prověřeným“ vládám. V minulých letech ale média informovala, že program je zneužíván i ke sledování novinářů, opozice či vysokých činitelů v mnoha zemích.

Ve středeční rozpravě k tomuto tématu někteří europoslanci označili za skandální, že program Pegasus nepoužívají jen autokratické systémy, ale i demokratické země v Evropě.

Doporučení EP, jak bojovat proti zneužívání špionážního softwaru v Evropě, zahrnují legislativní změny i lepší vymáhání současných předpisů.

Práci výboru PEGA někteří europoslanci v rozpravě zpochybnili, mimo jiné proto, že neměl dostatečné pravomoce a přístup ke všem dokumentům. Rovněž europoslanec Marcel Kolaja, který byl jedním ze členů tohoto výboru, tento týden ve Štrasburku novinářům řekl, že mise výboru loni v září hovořila jen s tamními opozičními politiky. „Polská vláda odmítla spolupráci s výborem PEGA,“ postěžoval si Kolaja.

Europoslanci také navrhli vytvořit unijní technologickou laboratoř EU, která by měla jako nezávislá výzkumná instituce pravomoc sledování špionážním softwarem vyšetřit. Rovněž by mohla fungovat pro občany, kteří by si jejím prostřednictvím mohli nechat zkontrolovat svá elektronická zařízení, zda nejsou infikována špionážním softwarem.

Europoslanci také požadují přezkum vývozních licencí na špionážní software a přísnější vymáhání unijních pravidel pro kontrolu vývozu. Navrhují i společnou strategii EU a USA pro špionážní software a jednání s Izraelem a dalšími třetími zeměmi o pravidlech vývozu špionážního softwaru.

Orgány všech zemí, které výbor PEGA navštívil, by měly zajistit důkladné vyšetřování všech případů, u kterých zůstává nejasné, kdo nasazení špionážního softwaru schválil. Kypr, který podle zprávy EP funguje jako centrum vývozu špionážního softwaru, by měl zrušit všechny vývozní licence, které neodpovídají legislativě EU.

Štrasburk (Francie)  (zvláštní zpravodajka ČTK) Šárka Nobilisová spr

Hlavní stránka