lupa x
user

Soud v Guatemale poslal předního novináře na šest let do vězení

Soud v Guatemale poslal předního novináře na šest let do vězení

18.06.2023 , Aktualizováno 15.06.2023

Redakce

Guatemalský soud ve středu poslal na šest let do vězení předního novináře a zakladatele deníku El Periódico, který od svého založení roku 1996 odhalil bezpočet případů korupce v guatemalské vládě. Informovala o tom agentura Reuters. Soud 66letého Josého Rubéna Zamoru shledal vinným z praní špinavých peněz. Organizace na ochranu lidských práv případ označují za útok na svobodu tisku.

Soud v Guatemale poslal předního novináře na šest let do vězení

Foto: Shutterstock

Zamora byl zatčen na konci loňského července, když deník El Periódico zveřejnil několik článků obviňujících prezidenta Alejandra Giammatteiho a generální prokurátorku Consuelu Porrasovou z korupce. Ve stejném období guatemalská policie zatkla několik členů prokuratury, aktivistů za lidská práva, novinářů a členů opozice.

„Cítím se šťastný, protože rozsudek byl koneckonců svévolný. Jsem stále nevinný a on (Giammattei) zůstává zlodějem. To mu nikdo neodpáře,“ uvedl Zamora po přelíčení s úsměvem na tváři. Odsouzený novinář také uvedl, že se chce odvolat a případ vzít k Meziamerické komisi pro lidská práva (CIDH).

Soud došel k závěru, že odsouzený novinář přijal 38.461 dolarů (přes 844.000 Kč) na financování listu El Periódico, jejichž původ se nedal dohledat a které nebyly řádně zaznamenány v bankovním systému. Zamorovi rovněž vyměřil pokutu v podobné výši a zprostil jej z obvinění z vydírání a ovlivňování.

Deník El Periódico byl letos v květnu nucen zcela ukončit činnost z důvodu obtěžování inzerentů a pronásledování, píše Reuters. V současnosti probíhají soudní procesy také se šesti novináři a třemi sloupkaři tohoto média.

Stejně tak byli zatčeni čtyři obhájci novináře a soud nepřipustil ke stání ani svědky, které obhajoba navrhla. Španělský list El País zveřejnil projev, který Zamora připravil na svou obhajobu a soud mu neumožnil jej přečíst. Novinář jej uvádí slovy, že po prostudování Všeobecné deklarace lidských práv a Americké úmluvy o lidských právech došel k závěru, že byla porušena všechna jeho práva.

Loni v červnu CIDH umístila Guatemalu na seznam zemí, v nichž dochází k závažnému porušování lidských práv a k postupnému oslabování demokracie. Na seznamu je i Kuba, Venezuela a Nikaragua.

V létě 2021 demonstrovaly v zemi tisíce lidí za odstoupení Giammatteiho a Porrasové. Státní zastupitelství pod jejím vedením loni dalo impuls k zatýkání a stíhání několika soudců a státních zástupců, kteří se snažili bojovat s korupcí nebo s mafií.

Guatemala  (ČTK)

Hlavní stránka