lupa x
user

Děti ohrožené chudobou dostanou příští rok jídlo ve škole zdarma

Děti ohrožené chudobou dostanou příští rok jídlo ve škole zdarma

21.06.2023

Redakce

Na základě výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí vyhlásil Moravskoslezský kraj dotační program na období prvního pololetí školního roku 2023/2024, který pomůže zajistit bezplatné stravování ve školách pro děti z rodin v nepříznivé sociální situaci a zlepšit tak podmínky pro řádný průběh jejich školní docházky.

Děti ohrožené chudobou dostanou příští rok jídlo ve škole zdarma

Foto: Shutterstock

Podmínky dotačního programu jsou zveřejněny na webu Moravskoslezského kraje. Žádosti mohou školy podávat od 10. do 21. července. Na rozdíl od minulých let je tento program upraven a rozšířen, do projektů škol mohou být zařazeny děti z mateřských a žáci ze základních a středních škol ve věku od 2 do 26 let na základě příjmové a sociální situace rodin.

„Poskytování stravy ve školách určitým skupinám žáků se setkalo s velkým ohlasem rodičů, kteří se ocitli v tíživé sociální situaci. K projektu se hlásíme hlavně kvůli tomu, abychom pomohli tuto situaci zmírnit. Je to potřeba. Zároveň je ovšem nutné říct, že program tak, jak je nastaven, je zbytečně složitý a administrativně náročný jak pro kraje, tak i pro samotné školy. Navyšování administrativy ve školách je v přímém rozporu se strategii vzdělávací politiky 2030+, na což jsme jako školská komise Asociace krajů ČR upozorňovali Ministerstvo práce a sociálních věcí, bohužel neúspěšně. Opravdu není možné donekonečna přehazovat veškerý byrokratický balast, který nesouvisí s pedagogickým procesem, na školy,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Dodal, že během šesti let bylo na obědy ve školách vyplaceno zhruba 55 milionů korun. V letošním školním roce 2022/2023 využilo v rámci Moravskoslezského kraje obědy ve školách a školkách přibližně 3 tisíce dětí.

 

Hlavní stránka