lupa x
user

Weby Českého rozhlasu jsou stále částečně nedostupné kvůli útoku hackerů

Weby Českého rozhlasu jsou stále částečně nedostupné kvůli útoku hackerů

22.06.2023

Redakce

Weby Českého rozhlasu (ČRo) a zpravodajský web iROZHLAS.cz se zhruba od dnešních 07:00 potýkají s masivním útokem hackerů. Šlo o individuální útok namířený přímo na diskové pole s cílem ho poškodit. ČTK to před 11:00 řekl mluvčí Jiří Hošna. Část obsahu na webech rozhlas.cz a irozhlas.cz je stále nedostupná, návštěvníci jsou přesměrováni na web přenášející konferenci o médiích a Ukrajině. S ní dává ČRo útok do souvislosti. Podle prezidenta Petra Pavla útok ukazuje, jak moc protivníkům vadí objektivní informace o konfliktech.

Weby Českého rozhlasu jsou stále částečně nedostupné kvůli útoku hackerů

Foto: Shutterstock

Útok byl veden přes infrastrukturu nebo přes webové prostředí. V tuto chvíli řešíme obnovu úložiště, infrastruktura irozhlas.cz a rozhlas.cz byla zkontrolována a obnovena. Obnova úložiště potrvá delší dobu – situace je složitá, protože se jedná o obnovu dat,“ řekl ČTK Hošna. Stránky Můjrozhlas.cz s živým vysíláním a dalšími pořady fungují.

„Dnešní hackerský útok na web Českého rozhlasu, který měl přenášet konferenci Média a Ukrajina, potvrzuje, jak moc protivníkům vadí objektivní informace o konfliktech,“ uvedl prezident na twitteru. Přenos konference je dostupný na facebooku  i na stránkách ČRo.

Podle bývalého vládního zmocněnce pro média Michala Klímy dnešní problémy ukazují, že český stát není připraven čelit informační válce. „My řešíme, jestli vypnutí proruských webů není porušením svobody slova, oni nám naše weby vypnou, když to potřebují,“ poznamenal na twitteru.

Rozhlas dnes dopoledne pořádal konferenci nazvanou Média a Ukrajina, kterou zahájil prezident Petr Pavel a vystoupil na ní mimo jiné starosta Kyjeva Vitalij Kličko, britský novinář Peter Pomerantsev nebo dcera zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova Žanna Němcovová a představitelé veřejnoprávních rozhlasů z Česka, Slovenska a Ukrajiny.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka