lupa x
user

Praha chce opravit Divadlo na Vinohradech, plánuje i vědecký park

Praha chce opravit Divadlo na Vinohradech, plánuje i vědecký park

27.06.2023

Redakce

Praha chce v tomto volebním období zahájit a z velké části dokončit rekonstrukci a rozšíření Divadla na Vinohradech. Plánuje rovněž zřízení parku zaměřeného na vědu a rozvoj moderních technologií. Vyplývá to z programového prohlášení, které dnes schválili městští radní. Koalici v metropoli tvoří Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN, svoje prohlášení si radní schválili po zhruba devíti měsících od voleb a téměř čtyřech měsících od volby vedení města.

Praha chce opravit Divadlo na Vinohradech, plánuje i vědecký park

Foto: Shutterstock

Plánovaná rekonstrukce pražského Divadla na Vinohradech by měla podle zhruba rok starých informací stát asi 2,8 miliardy korun, kromě opravy historické budovy vznikne nová scéna a zázemí, které budou v podzemí pod volným prostranstvím za budovou divadla v Římské ulici. Náměstek primátora pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09) dnes po schválení programového prohlášení zmínil rekonstrukci jako jeden z nejdůležitějších záměrů, v tomto volebním období by podle něj měla být hotová velká část prací.

Pospíšil se chce zaměřit také na řešení dlouholetého soudního sporu města s dědici malíře Alfonse Muchy, ve kterém se jedná o vlastnictví Slovanské epopeje. Město nyní jedná s malířovým vnukem Johnem Muchou o mimosoudní dohodě spočívající v umístění pláten v plánovaném komerčním centru Savarin u Václavského náměstí, proti je však další malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková. Programové prohlášení Savarin nezmiňuje a hovoří obecně o tom, že město najde místo pro trvalé umístění obrazů, které jsou do roku 2026 zapůjčeny na zámek v Moravském Krumlově.

V kultuře je podle programového prohlášení z již zahájených projektů v plánu i spuštění barokní expozice v nedávno zrekonstruovaném Clam-Gallasově paláci nebo zahájení provozu nové pobočky městské knihovny na Petřinách. Z připravovaných záměrů dokument zmiňuje rekonstrukci bývalých žižkovských lázní na taneční centrum, rekonstrukci Švandova divadla nebo vytvoření inkubátoru zaměřeného na videoherní průmysl. „Chceme pro veřejnost otevřít pražské podzemí,“ řekl Pospíšil v souvislosti s cestovním ruchem, podobný záměr programové prohlášení neuvádí.

V inovacích a rozvoji moderních technologií plánuje město podle radního Daniela Mazura (Piráti) dále rozvíjet digitalizaci například prostřednictvím rozšiřování funkcí Portálu Pražana nebo aplikace PID Lítačka. Město chce také napomoci rozvoji inovací vytvořením vlastního vědeckého a technologického parku, který by měl zastřešovat spolupráci mezi mladými firmami, samosprávou a akademickou sférou. Koalice chce rovněž nabídnout město jako kandidáta pro umístění sídla některé z mezinárodních institucí, které se zabývají umělou inteligencí.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka