lupa x
user

Škola v USA podle žaloby přišla o cenné vzorky, když uklízeč vypnul mrazák

Škola v USA podle žaloby přišla o cenné vzorky, když uklízeč vypnul mrazák

28.06.2023 , Aktualizováno 27.06.2023

Redakce

Uklízeč na vysoké škole v americkém státě New York před třemi lety nechtěně zničil laboratorní vzorky shromažďované přes 20 let, když po zaslechnutí "otravného alarmu" vypnul napájení mrazicího boxu. Uvádí to nedávno podaná žaloba školy, o níž tento týden informují americká média. Žalující strana požaduje po úklidové firmě minimálně milion dolarů (21,5 milionu Kč), což podle ní odpovídá nákladům na zopakování zmařeného výzkumu.

Škola v USA podle žaloby přišla o cenné vzorky, když uklízeč vypnul mrazák

Foto: Shutterstock

V mrazáku na soukromé vysoké škole Rensselaer Polytechnic Institute sídlícím nedaleko newyorské metropole Albany byly uložené „buněčné kultury“ a další vzorky, které byly skladovány při teplotě minus 80 stupňů Celsia. Kvůli poruše v září 2020 teplota v úložišti stoupla na minus 78 stupňů, což spustilo upozornění v podobě pravidelného pípání, popisuje žaloba. Pracovníci laboratoře nicméně vyhodnotili, že vzorky lze do opravy v mrazáku nechat, a připevnili na něj vzkaz, že zařízení nesmí být vypnuto a že pípání lze i bez toho zablokovat.

Uklízeč najatý firmou Daigle Cleaning Systems se však těmito pokyny neřídil, uvedl právní zástupce školy. Tři dny po poruše zaslechl zvuky, které v pozdější výpovědi označil za „otravný alarm“ a vypnul jistič na přívodu elektřiny do laboratoře. Následující den vědci našli mrazák vypnutý a většinu vzorků se jim nepodařilo zachránit. Teplota v mrazáku podle žaloby stoupla na minus 32 stupňů.

Polytechnický institut nežaluje samotného uklízeče, nýbrž úklidovou firmu, která podle školy porušila smlouvu nedbalostí při školení daného pracovníka. Daigle Cleaning Systems v pondělí nezareagovala na žádost o komentář, uvedl deník The Washington Post.

Podle žaloby firma svým nezodpovědným počínáním zmařila výzkum fotosyntézy, který mohl být „průlomový“ pro rozvoj solárních technologií. V součtu odškodného a právních výdajů požaduje škola více než milion dolarů. „Jen trocha prevence při výcviku zaměstnance by tady měla velký význam,“ řekl právník institutu Michael Ginsberg.

New York (ČTK)

Hlavní stránka