lupa x
user

V Rakousku vyšlo poslední tištěné číslo 320 let starého deníku Wiener Zeitung

V Rakousku vyšlo poslední tištěné číslo 320 let starého deníku Wiener Zeitung

03.07.2023

Redakce

V Rakousku vyšlo v pátek poslední tištěné číslo deníku Wiener Zeitung. List, který původně nesl název Wienerisches Diarium, byl označován za nejstarší dosud fungující deník na světě. Poprvé vyšel 8. srpna 1703 s cílem přinášet zprávy "bez řečnických a básnických příkras".

V Rakousku vyšlo poslední tištěné číslo 320 let starého deníku Wiener Zeitung

Foto: Shutterstock 

„320 let, 12 prezidentů, deset císařů, dvě republiky, jedny noviny,“ stojí na první stránce posledního tištěné čísla. Titul nejstaršího doposud vycházejícího deníku na světě redakce v článku v posledním čísle předala německým novinám Hildesheimer Allgemeine Zeitung, které vycházejí od roku 1705, upozornila agentura DPA.

List Wiener Zeitung vlastní rakouská vláda, je však redakčně nezávislý. Nadále bude vycházet v digitální podobě, plánuje rovněž jedno tištěné vydání měsíčně.

Příjmy listu zaznamenaly prudký pokles v důsledku nedávno přijatého zákona, který ruší povinnost zveřejňování některých firemních údajů v jeho tištěné verzi. Wiener Zeitung tak byl nucen snížit počet redakčních pracovníků téměř o dvě třetiny na 20 osob, uvedla agentura AP.

V posledním vydání list přinesl mimo jiné rozhovor s americkým hercem rakouského původu Arnoldem Schwarzeneggerem. V rámci rozhovoru deník vyjádřil lítost, že v budoucnosti nebude moci použít hercovu slavnou filmovou hlášku „já se vrátím“ jako své motto.

Vídeň (ČTK)

Hlavní stránka