lupa x
user

Roste počet propracovaných padělků luxusních hodinek

Roste počet propracovaných padělků luxusních hodinek

06.07.2023 , Aktualizováno 05.07.2023

Redakce

Počet propracovaných padělků hodinek se zvyšuje, upozornil prodejce použitých hodinek Watchfinder & Co. Nejvíce se falšují hodinky značky Rolex, které tvoří asi polovinu odhalených padělků. Generální ředitel společnosti Watchfinder Arjen van de Vall agentuře Bloomberg řekl, že zhruba u deseti procent hodinek přijatých loni od prodejců bylo při ověřování pravosti zjištěno, že jsou to padělky.

Roste počet propracovaných padělků luxusních hodinek

Foto: Shutterstock

„Rolex je nejatraktivnější značkou luxusních hodinek a je po ní největší poptávka. Proto je i nejvíce padělána,“ řekl van de Vall. Firma se však podle něj setkává s replikami prakticky všech velkých značek.

Padělky jsou ale také stále propracovanější a je těžší je odhalit. Watchfinder byl kdysi podle van de Valla schopen identifikovat zhruba 80 procent falešných hodinek pouhým pohledem, nyní je to ale jen 20 procent. Zaměstnanci firmy, kterou vlastní švýcarský konglomerát na prodej luxusních doplňků Richemont, tak nyní musejí provádět podrobnější kontroly, včetně nutnosti otevřít zadní stranu hodinek a zkontrolovat strojek, aby identifikovali špičkové padělky.

Padělky nebo repliky luxusních hodinek jsou nyní velkým problémem na sekundárním trhu s hodinkami, jehož hodnota je aktuálně zhruba 25 miliard eur (přes 593 miliard Kč). Některé padělky oklamou i ty nejzkušenější odborníky.

Značka Omega, která je součástí skupiny Swatch Group, v červnu uvedla, že její tři zaměstnanci byli součástí zločinecké skupiny, jejímž cílem bylo prodat „frankensteinské“ hodinky Omega Speedmaster. Ty byly vytvořeny ze směsi převážně autentických dílů z jiných historických hodinek. V roce 2021 se hodinky prodaly v aukci za více než tři miliony USD (65,4 milionu Kč), což byla nejvyšší cena zaplacená za hodinky Omega. Kupcem byla sama firma, která uvedla, že se stala obětí zločinného spiknutí.

Podvody se staršími hodinkami přicházejí poté, co se ceny nejžádanějších modelů za pandemie vyšplhaly na nevídané úrovně, než se opět prudce snížily. Podle indexu Bloomberg Subdial Watch, který sleduje ceny nejvíce obchodovaných modelů luxusních hodinek, jako je Rolex, Patek Philippe a Audemars Piguet, se ceny na sekundárním trhu za poslední rok snížily přibližně o 18 procent. Van de Vall dodal, že nižší kolísání cen hodinek v důsledku odchodu spekulantů je vítaná zpráva.

Curych (ČTK)

Hlavní stránka