lupa x
user

Ruská opoziční novinářka nesměla na TK Pavla a Zelenského

Ruská opoziční novinářka nesměla na TK Pavla a Zelenského

08.07.2023

Redakce

Na čtvrteční tiskovou konferenci českého prezidenta Petra Pavla a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nebyla vpuštěna ruská opoziční novinářka Farida Kurbangalejevová. Na svém facebooku přitom uvedla, že byla řádně akreditovaná. Pavlova mluvčí Markéta Řeháková serveru Seznam Zprávy potvrdila, že novinářka o akreditaci na místě přišla, neuvedla ale důvody.

Ruská opoziční novinářka nesměla na TK Pavla a Zelenského

Foto: Shutterstock

Tisková konference se konala ve čtvrtek večer na Hradě. Kurbangalejevová uvedla, že prošla bezpečnostními prohlídkami a na začátek brífinku čekala s ostatními novináři. „Najednou za mnou přišel příslušník policie a řekl, že mi zrušili akreditaci a musím odejít,“ napsala.

Řeháková nesdělila, zda si odebrání akreditace ruské novinářce přála ukrajinská strana. „K situaci mohu pouze uvést, že odebrání akreditace proběhlo na základě rozhodnutí ochranné služby, více informací není možné poskytnout,“ řekla serveru.

Kurbangalejevová žije v Praze a píše pro webovou platformu Republic.ru. Bývala ředitelkou zpravodajství v ruské státní televizní stanici Rossija-1, po začátku války na ukrajinském Donbasu v roce 2014 z ní ale odešla. Později pracovala pro ruskojazyčnou televizní stanici Nastojaščije vremja, která patří pod Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda financované Kongresem Spojených států.

Zelenskyj do Česka přiletěl ve čtvrtek v rámci cesty po několika evropských zemích. Sešel se s prezidentem Petrem Pavlem, premiérem Petrem Fialou (ODS) i šéfy obou komor Parlamentu. Do ČR zamířil Zelenskyj z Bulharska, z Prahy odcestoval na Slovensko, následovat má cesta do Turecka. Jeho návštěvu v Česku provázela mimořádná bezpečnostní opatření.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka