lupa x
user

Věřitelský výbor zkrachovalé firmy Mammoth chce úpadek řešit konkurzem

Věřitelský výbor zkrachovalé firmy Mammoth chce úpadek řešit konkurzem

18.07.2023

Redakce

Členové nově ustaveného věřitelského výboru zkrachovalé společnosti Mammoth se v pondělí shodli na tom, že úpadek firmy budou řešit konkurzem. Reorganizace podle nich není možná. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny. Souhlasili také s tím, že v roli insolvenčního správce bude pokračovat advokát Pavel Fabian.

Věřitelský výbor zkrachovalé firmy Mammoth chce úpadek řešit konkurzem

Foto: Shutterstock 

Mammoth, provozovatel e-shopu Mamut.cz, dluží miliardy korun, většinu firmám T-Mobile a J&T Leasing, od kterých odebíral elektroniku. Tvrdí, že dodávky zboží byly pouze fiktivní. Na konci března na sebe firma podala návrh na insolvenci.

HN dnes napsaly, že během pondělního přezkumného jednání na Městském soudu v Praze vyslechl insolvenční soudce Petr Ondřej Veleman informace o tom, jak Fabian pokročil ve zpracování pohledávek od téměř čtyř desítek věřitelů v celkové hodnotě až 6,6 miliardy korun. Soudce podle listu navíc sáhl k neobvyklému kroku, když předvolal manažery Mammothu k výslechu. Reagoval tak na stížnosti insolvenčního správce, že málo spolupracují.

Fabian u soudu řekl, které pohledávky uznal a v jaké výši a které naopak popřel. Objem uznaných pohledávek také určil hlasovací práva přítomných věřitelů. Pohledávky největšího věřitele – operátora T-Mobile – insolvenční správce ale ještě nestihl zpracovat. Uskuteční se proto ještě dodatečné přezkumné jednání. Jiný věřitel – pohledávková firma Artissica, která skoupila část pohledávek od firem spojených s Mammothem – se zase snažila pohledávky T-Mobilu a J&T zpochybnit.

„I tak ale soudce Veleman dovolil T-Mobilu získat místo v novém věřitelském výboru, který prosadili zástupci J&T se dvěma spřízněnými věřitelskými skupinami – pražskými firmami zaměřenými na pohledávky Caleson Debt Solution a Flagita. O členství ve výboru usilovala i Artissica. Do výboru se nedostala a její zástupci řekli, že se obrátí na odvolací soud,“ uvedly HN.

Ve stejné soudní síni se následně uskutečnila první schůze věřitelského výboru.

Mammoth část zboží prodával či pronajímal dalším firmám, které ale podle provozovatele e-shopu přestaly loni na podzim za zboží platit. Zároveň popírá své dluhy za toto zboží vůči T-Mobile a J&T Leasing celkem za 1,86 miliardy korun. Případem se zabývá i policie.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka