lupa x
user

Muzeum Komenského chystá pro zájemce během léta pět archeologických exkurzí

Muzeum Komenského chystá pro zájemce během léta pět archeologických exkurzí

20.07.2023

Redakce

Na paleolitickou lokalitu v Předmostí, středověký hrad Helfštýn i na kopec Švédské šance u Přerova budou moci v létě vyrazit milovníci historie během série archeologických exkurzí. Pořádá je Muzeum Komenského v Přerově, které se tak zapojilo do celorepublikové akce s názvem Archeologické léto. Zájemce seznámí terénní archeolog nejen s historií těchto míst, ale i se zajímavostmi, které se k nim pojí. Pět exkurzí se bude konat během sobot od 22. července do 2. září, řekl dnes ČTK archeolog Zdeněk Schenk.

Muzeum Komenského chystá pro zájemce během léta pět archeologických exkurzí

Foto: Shutterstock 

Tradičně jsme zvolili nejoblíbenější a nejzajímavější lokality na Přerovsku. Jde o Předmostí, jednu z nejslavnějších paleolitických lokalit v rámci ČR, která je spojená s obdobím lovců mamutů a s obdobím mladého paleolitu. Podíváme se zde na Památník lovců mamutů, projdeme se i bludištěm panelového sídliště, kde účastníkům ukážu místa nejzajímavějších objevů. Druhým tahákem je hrad Helfštýn,“ uvedl Schenk. Na hradě zájemce provede vnitřními i vnějšími prostorami, řekl.

Novinkou v letošním roce bude návštěva kopce Švédské šance u Přerova, kde si účastníci vyslechnou dosavadní poznatky o nejstarším archeologicky doloženém osídlení tohoto kopce, které sahá až do starší doby kamenné. „Hlavním tématem komentované prohlídky však bude předsunutá čtvercová reduta, která byla součástí vnější obranné linie vojenského tábora švédského vojska vedeného legendárním generálem Lennartem Torstenssonem v létě 1643,“ uvedl archeolog.

V plánu je zároveň slavnostní odhalení pamětního kamene připomínajícího události třicetileté války spojené s vybudováním rozsáhlého polního opevnění na katastrálním území dnešních obcí Dobrčice, Horní Moštěnice a Přestavlky. Dne 1. září 2023 totiž uplyne přesně 380 let ode dne, kdy Švédové svůj polní tábor opustili. Tato komentovaná prohlídka je zároveň součástí doprovodného programu výstavy Švédové na Přerovsku/Třicetiletá válka na Hané ve světle archeologických a historických pramenů, která je k vidění až do konce října v Muzeu Komenského.

Letní exkurze jsou podle archeologa určené zájemcům o historii, na setkáních tak nechybějí lidé napříč všemi generacemi – od studentů přes rodiny s dětmi až po seniory, včetně účastníků ze vzdálenějších regionů. „Princip je v tom, aby se vážní zájemci o historii dozvěděli od místních archeologů věci, které běžně v knížkách nenajdou,“ doplnil Schenk. Termíny lze rezervovat na webu akce. V Olomouckém kraji mohou takto zájemci vyrazit s archeology také například po středověkém předmostí Olomouce, seznámit se s pravěkými dějinami Mohelnicka nebo se projít po okolí ve Slatinkách či v Uničově.

Archeologické léto pořádají Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s více než pěti desítkami vědeckých, muzejních a dalších regionálních pracovišť.

Přerov (ČTK)

Hlavní stránka