lupa x
user

Do olympijských her v Paříži zbývá rok

Do olympijských her v Paříži zbývá rok

23.07.2023 , Aktualizováno 21.07.2023

Redakce

V úvodu tiskové konference si vzal slovo předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „Těšíme se na výjimečné olympijské hry, které se po dvanácti letech vrací do Evropy. Paříž chystá skvělé spojení sportu, kultury a historie. Olympijský svátek do se Paříže vrací přesně po 100 letech, a je to symbolické, protože právě Francie je rodištěm zakladatele moderního olympismu Pierre de Coubertina,“ uvedl.

Do olympijských her v Paříži zbývá rok

Foto: Shutterstock 

Olympiáda v Paříži bude jedinečná v mnoha ohledech. Řada sportovních klání se uskuteční přímo v dominantách francouzské metropole nebo jejím okolí, ať už se jedná o beach volejbal pod Eifellovou věží, dálkové plavání přímo na Seině, tenis na slavném Roland Garros, jezdectví či moderní pětiboj na zámku ve Versailles nebo Invalidovnu, kde bude mít cíl olympijský maraton, zápolit zde budou lukostřelci a také odsud odstartuje cyklistická časovka.

O nejčerstvější dojmy z Paříže se podělil sportovní ředitel a šéf výpravy Martin Doktor. „Vše je na dobré cestě. Pozitivem je dobrá dostupnost pro fanoušky. Olympiáda v Paříži bude jedinečná i tím, že hned 14 sportů se uskuteční přímo v centru hlavního města a v dochozí vzdálenosti mezi sebou. Proběhne zde také samotné zahájení her. Věřím, že bude naše výprava co nejpočetnější. Obecně kalkulujeme s počtem 100 – 120 sportovců. Hodně bude záležet, jak si povedou v olympijských kvalifikacích týmové sporty,“ řekl.

Atleti budou o olympijské medaile zápolit na ikonickém Stade de France, který pojme až 77 000 diváků. Jedenáctidenní atletický program odstartuje 1. srpna 2024 a vyvrcholí 11. srpna 2024. Kvalifikační období však už započalo. Maratonci už mohou usilovat o nominaci od 1. listopadu 2022, přičemž jejich nominační období končí 30. dubna 2024. Běžci na 10 000 metrů, vícebojaři, chodci a štafety vstoupili do svého nominačního období 31. prosince 2022. Zbytku disciplín začalo kvalifikační období 1. července 2023. Končí pak 30. června 2024.

Mezi atlety, kteří by se rádi kvalifikovali do Paříže je samozřejmě i mílařka Kristiina Mäki, která se na minulých hrách v Tokiu postarala o nejpříjemnější překvapení české atletické výpravy, když sedm měsíců po porodu syna Kaapa dokázala na patnáctistovce postoupit olympijského finále v českém rekordu 4:01.23 a po třech letech by si ráda pod olympijskými kruhy opět zazávodila. „V Paříži budou na rozdíl od Tokia fanoušci, tak věřím, že si jejich podporu sportovci užijí a já doufám, že mezi nimi nebudu chybět,“ věří ve svou druhou účast na největším sportovním svátku.

http://www.atletika.cz/aktuality/do-olympijskych-her-zbyva-rok

Hlavní stránka