lupa x
user

Biden podepíše nařízení omezující investice USA do technologií v Číně

Biden podepíše nařízení omezující investice USA do technologií v Číně

31.07.2023

Redakce

Americký prezident Joe Biden plánuje do poloviny srpna podepsat exekutivní příkaz, který omezí investice USA do technologií v Číně. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Příkaz se zaměřuje na polovodiče, umělou inteligenci (AI) a kvantovou výpočetní techniku. Nebude mít vliv na stávající investice a zakáže pouze některé transakce. Veškeré další investice budou muset firmy oznámit vládě.

Biden podepíše nařízení omezující investice USA do technologií v Číně

Foto: Shutterstock 

Termín vydání příkazu se už několikrát posunul a je možné, že se ještě změní, uvedly zdroje. Diskuse však podle nich pokročila od podstaty opatření k zavedení příkazu. Omezení vstoupí v platnost až příští rok. Jeho přesný rozsah bude stanoven v procesu, který bude zahrnovat dlouhé období pro podávání připomínek, aby se zúčastněné strany mohly vyjádřit ke konečné verzi.

Zástupce Číny ve Washingtonu na začátku tohoto měsíce uvedl, že Peking podnikne odvetná opatření, pokud USA zavedou nová omezení technologických nebo kapitálových toků.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan o tomto návrhu poprvé veřejně hovořil v červenci 2021. Senát tento týden schválil pozměňovací návrh k návrhu zákona o národní obranné politice, který by po firmách požadoval, aby vládu informovaly o některých investicích v Číně a dalších rizikových zemích. Jejich investice by ale podle něj nepodléhaly přezkumu nebo případnému zákazu.

Washington/Peking  (ČTK)

Hlavní stránka