lupa x
user

NASA kvůli chybnému povelu ztratila kontakt se sondou Voyager 2

NASA kvůli chybnému povelu ztratila kontakt se sondou Voyager 2

02.08.2023 , Aktualizováno 01.08.2023

Redakce

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) se snaží zachytit signál sondy Voyager 2, se kterou před více než týdnem ztratil kontakt. Loď vzdálená miliardy kilometrů od Země je bez spojení od chvíle, co řídící centrum omylem vyslalo chybný příkaz, napsal dnes list The Guardian. Anténa sondy se tím posunula o pouhá dvě procenta, to ale stačilo k přerušení komunikace.

NASA kvůli chybnému povelu ztratila kontakt se sondou Voyager 2

Foto: Shutterstock

NASA v pondělí uvedla, že po jakémkoliv signálu nyní pátrá její obrovská anténa v australské Canbeře. Voyager 2 se nyní nachází ve vzdálenosti 19 miliard kilometrů od Země a trvá více než 18 hodin, než signál dorazí k Zemi.

O navázání kontaktu se nyní snaží také Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA, která řídí misi Voyager. V nadcházejícím týdnu budou tamní odborníci naslepo vysílat správný příkaz v naději, že se jim podaří sondu zasáhnout. Pokud nebudou experti úspěšní, bude NASA muset počkat do října na automatický restart systémů, který by podle úřadu měl obnovit komunikaci.

Sonda Voyager 2 odstartovala z Floridy v roce 1977 s cílem prozkoumat Sluneční soustavu a zejména Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Do mezihvězdného prostoru vstoupila v roce 2018. Jen několik týdnů před ní NASA vyslala do vesmíru Voyager 1, který je od Země 24 miliard kilometrů, a je tedy je nejvzdálenějším člověkem vytvořeným objektem od naší planety.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka