Plzeňský ústav NTC bude zkoumat materiály pro elektroniku takřka bez energie
14.08.2023 , Aktualizováno 11.08.2023
Nové materiály pro elektronická zařízení pracující téměř bez energie, pro kvantové počítače a biotechnologie bude pět let vyvíjet výzkumný ústav NTC Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Jako lídr projektu, na němž se podílí ještě Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a VUT Brno, získá dotaci téměř půl miliardy korun z výzvy Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský. ČTK to řekla Šárka Stará, mluvčí ZČU, jejíž fakulta aplikovaných věd bude s NTC spolupracovat.
Foto: Shutterstock
Projekt Kvantové materiály pro aplikace v udržitelných technologiích se zaměří na materiály s novými vlastnostmi vysvětlitelnými kvantovou fyzikou. „Využití najdou nejen v kvantových počítačích, unikátních senzorech, integrovaných obvodech či elektronických zařízeních pracujících takřka bez energie, ale i v medicíně a pokročilých biotechnologiích. Mohou mít také zásadní význam pro bezemisní technologie,“ řekla mluvčí.
Podle rektora ZČU Miroslava Lávičky budou na projektu spolupracovat špičkové výzkumné skupiny z českých univerzit, které budou rozvíjet i spolupráci na mezinárodní úrovni, čímž posílí postavení celého regionu v evropském výzkumném prostoru. Projekt stojí na světově uznávaném odborníkovi Jánu Minárovi, který přišel na ZČU z mnichovské univerzity a vytvořil silný a respektovaný mezinárodní tým.
„Čerstvý úspěch (dotace z OP Jan Amos Komenský) svědčí o tom, že správně nastavené výzvy ministerstva školství generují spolupráci výzkumných týmů a dlouhodobé výsledky nejen pro celou univerzitu,“ řekl ředitel NTC Petr Kavalíř. Součástí odborného panelu je podle něj také nositel Nobelovy ceny za fyziku Andre K. Geim z univerzity v Manchesteru. Projekt chce také podle Minára zkvalitnit doktorské studium a podporu mladých vědců, například Aki Pulkinena z Finska, který působí na NTC od začátku roku, a Andrey Konečné z VUT Brno.
Do výzvy operačního programu Jan Amos Komenský, v níž je osm miliard korun, se přihlásilo 74 projektů. Mezinárodní hodnotící komise jich doporučila k financování 15. Mají přinést špičkové a uplatnitelné výsledky. Cílem bylo podpořit excelentní výzkumné týmy, Zvýší zapojení českých výzkumných organizací do sítí mezinárodní spolupráce, v dlouhodobém horizontu přispějí také k posílení konkurenceschopnosti ČR, uvedlo v popisu výzvy ministerstvo školství na webu. Kromě výzkumu kvantových materiálů bude NTC ještě spolupracovat na dalším z 15 podpořených projektů – Strojní inženýrství biologických a bioinspirovaných systémů, který vede VUT v Brně.
Plzeň (ČTK)