lupa x
user

Vyšetřovatel Smith získal od Twitteru Trumpovy soukromé zprávy

Vyšetřovatel Smith získal od Twitteru Trumpovy soukromé zprávy

16.08.2023

Redakce

Předmětem soudního příkazu, který na začátku roku donutil sociální síť Twitter předat informace zvláštnímu vyšetřovateli americké vlády Jacku Smithovi, byly soukromé zprávy exprezidenta Donalda Trumpa a další údaje. Podle médií to vyplývá z čerstvě zveřejněných přepisů ze soudního sporu mezi vyšetřovateli a firmou, která nyní vystupuje jako X. Dokumenty také ukazují, jak se soudkyně podivovala nad odporem společnosti vlastněné nyní Elonem Muskem vůči požadavkům prokurátorů.

Vyšetřovatel Smith získal od Twitteru Trumpovy soukromé zprávy

Foto: Shutterstock 

Podle webu Politico Smith a jeho tým obdrželi „mimořádný soubor dat“ o Trumpově účtu – od přímých zpráv, které si vzájemně mohou vyměňovat jednotliví uživatelé, přes nezveřejněné příspěvky až po data o poloze uživatele. Televize CNN zase uvádí, že X podle soudních přepisů předala vyšetřovatelům také odstraněné zprávy z exprezidentových konverzací.

O soudní příkaz na tyto údaje požádal Smith v lednu v rámci vyšetřování Trumpových snah zvrátit výsledky prezidentských voleb roku 2020. Velká porota ve Washingtonu v této věci nedávno schválila obvinění bývalého šéfa Bílého domu z různých druhů zločinného spiknutí, což Trump odmítá. CNN podotýká, že v popisu obvinění figurovaly některé Trumpovy tweety, soukromé zprávy však nikoli.

Vyšetřovatelé tyto a další údaje od X dostali až po soudním sporu s firmou. Ta s předáním informací otálela a federální soudkyně Beryl Howellová jí za překročení stanovené lhůty uložila pokutu 350.000 dolarů (7,7 milionu Kč). Muskova společnost se proti trestu odvolala, u tříčlenného panelu soudců ale neuspěla.

Sociální síť se nechtěla podřídit požadavku prokurátorů, že Trumpa nemůže o soudním příkazu informovat. Howellová se nad tímto bodem opakovaně pozastavovala a tázala se, proč Twitter podniká tyto kroky ve prospěch bývalého prezidenta, když v případě jiných uživatelů podobné snahy nevyvíjel. „Je to proto, že si chce nový výkonný ředitel (Musk) získat přízeň bývalého prezidenta?“ uvedla soudkyně při jednání 7. února.

Právník zastupující Muskovu firmu uvedl, že sociální síti jde o „ústavní práva“. Zároveň prezentoval argument, že požadavky prokurátorů by mohly narušit utajení vládních komunikací. To podle Politico vyvolalo „nevěřícné“ reakce prokurátorů i soudkyně, která pochybovala o tom, že by Trump v soukromých zprávách na twitteru probíral vládní agendu.

Howellová požadavku ohledně utajení soudního příkazu před Trumpem vyhověla. Zástupcům sociální sítě sdělila, že nemají prakticky žádný vhled do důkazů, kterými vyšetřovatelé své žádosti podložili, ani do jejich argumentace ohledně toho, proč by informování exprezidenta o příkaze mohlo ohrozit vyšetřování. Podle CNN Trump celé měsíce o prohledání twitterového účtu nevěděl, soudní příkaz byl ale později upraven a správci platformy jej tak mohli informovat o jeho „existenci a obsahu“.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka