lupa x
user

Olomoucké muzeum bude hostit mladé badatele z celé země na T-Expedici 2023

Olomoucké muzeum bude hostit mladé badatele z celé země na T-Expedici 2023

21.08.2023

Redakce

Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO) bude příští týden hostit mladé badatele z celé země, kteří se tam sjedou na letošní ročník T-Expedice. Během týdne budou v muzeu pracovat na svých vědeckých a badatelských záměrech, výsledky představí na závěrečné poster session v pátek, sdělila ČTK mluvčí muzea Vladimíra Haciková. Během desetiletého trvání T-Expedice bylo realizováno více než 70 badatelských záměrů - od zjišťování radiační situace, aktuální kvality povrchové vody přes rekonstrukci lidových obyčejů až po sestrojování robotů či netradiční popis fyzikálních jevů.

Olomoucké muzeum bude hostit mladé badatele z celé země na T-Expedici 2023

Foto: Shutterstock 

Akce je určena nadaným a motivovaným žákům ve věku 13 až 19 let, kteří se tak mohou zúčastnit skutečného výzkumného záměru. Smyslem je to, aby byl nějakým způsobem užitečný. „S trochou nadsázky lze říci, že to není žádný letní tábor či kemp, ale vědecká expedice s určitými, předem stanovenými cíli vyžadující úsilí všech zúčastněných. Pro expedici je zásadní, že účastníci musí najít vedle společného cíle a programu i způsob, jak efektivně spolupracovat a něco společně vytvořit,“ popsala T-Expedici jedna z organizátorek Anna Rudolfová.

Na T-Expedici se studenti a jejich týmy připravují po celý rok. Student, garant záměru, který přijde se svým nápadem, jej během školního roku promyslí a připraví k realizaci během přípravného kurzu. Na jaře se mu do týmu přihlásí další studenti, badatelé z celé země, kteří s ním chtějí tento záměr realizovat. Po on-line přípravě týmu projekt vrcholí právě během týdenního setkání, kdy se všichni členové potkají a záměr uvedou v život.

Letos se tomu stane právě v prostorách VMO. „Během tohoto letního týdne všichni zúčastnění provádějí své výzkumy v jednotlivých badatelských sekcích, které si vyberou. Každý večer se scházejí na briefingu, kde se navzájem informují o své práci a pokrocích. Na konci expedice zpracují své výsledky do formy posteru,“ doplnila mluvčí muzea. Rok badatelské a výzkumné práce poté uzavře slavnostní poster session, kde mají badatelé možnost prezentovat své projekty jak kolegům z ostatních sekcí, tak veřejnosti.

T-Expedice se koná od roku 2013 a její podoba se podle pořadatelů na základě bohatých zkušeností modifikuje a zároveň přesouvá i do nových lokalit, doplnila Rudolfová. Letošní poster session se uskuteční v pátek 25. srpna od 15:00 v Radeckého sále muzea.

Olomouc (ČTK)

Hlavní stránka