lupa x
user

Rozpočet pro vysoké školství a na vědu v roce 2024 oproti letošku neklesne

Rozpočet pro vysoké školství a na vědu v roce 2024 oproti letošku neklesne

30.08.2023

Redakce

Rozpočet pro vysoké školství v roce 2024 oproti letošku neklesne. Nižší nebudou ani výdaje ze státního rozpočtu určené na vědu a výzkum. Učitelé budou jedinou profesní skupinou státních zaměstnanců, která bude mít v příštím roce vyšší platy, zvýší se jim v průměru asi o 3000 korun. Na jednání sněmovního školského výboru to dnes řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Rozpočet pro vysoké školství a na vědu v roce 2024 oproti letošku neklesne

Foto: Shutterstock

Podle návrhu rozpočtu na rok 2024, který na jaře připravilo ministerstvo financí, se rozpočet resortu měl meziročně snížit. Na vědu a výzkum se měl zmenšit o desetinu, MŠMT v roce 2024 mělo mít na výdaje 235,75 miliardy korun, tedy o 29,27 miliardy korun méně než letos. Bek dnes zopakoval, že na tomto návrhu nebyla politická shoda.

„Učitelé budou jedinou profesní skupinou, co platí stát, kterým příští rok porostou platy. Porostou nejméně o 3000 korun. Neklesne rozpočet vysokého školství ze státního rozpočtu, neklesnou výdaje na vědu a výzkum. Zda budou nárůsty, to se ukáže v následujících třiceti dnech,“ řekl ministr.

Učitelé v mateřských, základních a středních školách měli podle Českého statistického úřadu po započtení všech příplatků a odměn loni průměrnou hrubou měsíční výplatu asi 48.000 Kč. Oproti roku 2021 se jim měsíční výdělek zvýšil asi o 900 Kč, kvůli inflaci se ale reálné platy snížily. Výdělky učitelů tak loni byly na úrovni 110 procent průměrné mzdy v Česku.

Na vzdělávání na veřejných VŠ je letos určeno 30,9 miliardy Kč, tedy o 2,3 miliardy víc než loni. Na výzkum a vývoj ve školství bylo pro letošek vyhrazeno zhruba 20 miliard korun, a to včetně peněz z Evropské unie.

Podle Beka se o podobě rozpočtu stále vedou debaty. Na tom, že rozpočet pro vědu a vysoké školství nebude v roce 2024 v porovnání s letošním rozpočtem klesat, je podle něj shoda na vládě.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka