lupa x
user

Podrobný plán transformace České pošty bude hotový ke konci září, uvedl Rakušan

Podrobný plán transformace České pošty bude hotový ke konci září, uvedl Rakušan

01.09.2023

Redakce

Podrobný plán transformace České pošty bude hotový ke konci září. Poslancům z výboru pro veřejnou správu to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Letos pošta podle pověřeného ředitele Miroslava Štěpána očekává miliardovou ztrátu. Původně se odhadovala na tři miliardy korun a koncem června Štěpán mluvil o 1,5 miliardy korun.

Podrobný plán transformace České pošty bude hotový ke konci září, uvedl Rakušan

Foto: Shutterstock

Transformace bude zahrnovat rozdělení pošty, přičemž logistické a balíkové služby převezme nová akciová společnost vlastněná státem. Nynější Balíkovna je podle Štěpána oblíbená a roste, spojení s Českou poštou ji brzdí. Komerční služby potřebují investice a rozvoj, uvedl Štěpán. Divize Balíkovna by měla vzniknout v poště podle pověřeného ředitele od září. Vyčlenění se má uskutečnit v roce 2025. Později by do Balíkovny mohl vstoupit strategický partner. Český stát si zachová dominantní podíl, zdůraznil Rakušan.

K letošnímu pololetí zrušila Česká pošta 300 z 3200 poboček. Snížila počet pracovníků a upravila způsob doručování. Štěpán uvedl, že další redukce pobočkové a kontaktní sítě se nepředpokládá. Podle Rakušana by příští rok mohla pošta poskytovat vybrané služby státu z působnosti ministerstva práce a sociálních věcí. Podle Štěpána by pošta měla sloužit jako prostředník mezi státem a občanem.

„Pokud by se s transformací České pošty nezačalo v tomto volební období, je možné, že potom by už nebylo co transformovat,“ uvedl před poslanci ministr vnitra.

Transformace si podle dřívějších informací vyžádá od státu investici 4,5 miliardy korun a další dvě miliardy bude podnik hradit z úvěrů. Státní podpora se bude skládat z navýšení kmenového jmění o dvě miliardy korun, transformačního příspěvku 1,5 miliardy Kč a vkladu jedné miliardy korun do nově vznikající Balíkovny.

Česká pošta je v posledních pěti letech ztrátová kvůli úbytku provozu i nedostatečné úhradě nákladů státem. Loni zvýšila ztrátu o 1,044 miliardy na 1,725 miliardy korun.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka