lupa x
user

Olomoučtí vědci se podílejí na evropském výzkumu na ochranu brambor

Olomoučtí vědci se podílejí na evropském výzkumu na ochranu brambor

04.09.2023 , Aktualizováno 01.09.2023

Redakce

Olomoučtí vědci se zapojili do rozsáhlého mezinárodního výzkumu, jehož cílem je ochránit evropskou produkci brambor před některými chorobami. Jde především o hmyzem přenášenou nemoc "zebra chip", která již devastuje úrodu zejména v Jižní Americe. Na evropském projektu PATAFEST od letošního června spolupracuje 18 partnerů z akademické i komerční sféry, jediným českým reprezentantem je vysokoškolský ústav Univerzity Palackého CATRIN, sdělili dnes ČTK jeho zástupci. Čtyřletý výzkum podpoří Evropská unie zhruba deseti miliony eur (přibližně 241 milionů korun).

Olomoučtí vědci se podílejí na evropském výzkumu na ochranu brambor

Foto: Shutterstock

„Cílem projektu je připravit Evropu na možný výskyt karanténní choroby nazývané zebra chip, která zejména na americkém kontinentu významně omezuje produkci brambor a negativně ovlivňuje vizuální kvalitu hlíz, čímž zamezuje jejich prodeji. Naším společným úkolem je vytvořit strategii, díky níž budeme umět monitorovat výskyt a projevy nejen této nemoci, ale i v Evropě známých posklizňových chorob, a také vyvinout technologie, jež by mohly brambory před nákazami ochránit,“ uvedla vedoucí olomouckého výzkumného týmu Nuria De Diegová.

Odborníci chtějí popsat na molekulární úrovni cestu šíření škůdců a identifikovat odrůdy brambor odolné vůči vybraným patogenům. Jejich cílem je také zajistit účinné předsklizňové ošetření rostlin a půdy proti hmyzímu přenašeči a půdním patogenům a vyvinout posklizňové technologie, které umožní kontrolu výskytu půdních patogenů a udržení kvality skladovaných bramborových hlíz, uvedli zástupci CATRIN.

U brambor postižených nemocí zebra chip se uvnitř hlíz objevují tmavé nevzhledné proužky. Choroba ale postihuje i samotné rostliny a jejich vývoj a výrazně snižuje jejich produkci. Za nákazou stojí patogen přenášený drobným hmyzem rodu mera. „Projekt se zaměří ale i na další vytipované patogeny a jako modelový hmyz budou výzkumníkům sloužit mšice. Proto se v CATRIN projektu účastní nejen experti na fenotypizaci rostlin, tedy sledování jejich vlastností s ohledem na změny prostředí pomocí automatických neinvazivních metod, ale také odborníci na výzkum hmyzu,“ doplnili zástupci ústavu.

Jedním z výstupů projektu má být i aplikace pro chytré telefony, která umožní rozpoznat symptomy této choroby na rostlinách v polních podmínkách i další choroby na hlízách uskladněných po sklizni.

Na projektu PATAFEST spolupracují partneři ze Španělska, Itálie, Izraele, Belgie, Německa, Francie, Velké Británie či Ekvádoru. Kromě univerzit a výzkumných institucí jde také o soukromé společnosti včetně pěstitelů brambor a obchodních firem.

Olomouc (ČTK)

Hlavní stránka