lupa x
user

Osudy a přínos emigrantů z Ruska představí výstava Nová vlast Československo

Osudy a přínos emigrantů z Ruska představí výstava Nová vlast Československo

05.09.2023

Redakce

Osudy a přínos techniků, přírodovědců nebo lékařů, kteří začátkem minulého století prchali před bolševickým terorem z Ruska, představí výstava Nová vlast Československo. Kromě dobových fotografií či dokumentů si na ní návštěvníci budou moct prohlédnout třeba včelí úl Moravský univerzál nebo narkotizační přístroj Démant-Keszler. Výstava bude přístupná zdarma v Galerii Věda a umění v Akademii věd ČR (AV ČR) od 6. září do 12. listopadu, informovala akademie v tiskové zprávě.

Osudy a přínos emigrantů z Ruska představí výstava Nová vlast Československo

Foto: Shutterstock

„Ruští emigranti museli být lepší než místní, aby dosáhli uznání, a v mnoha vědních oborech se jim to dařilo. Mapování činností exulantů zatím ale opomíjelo tři oblasti: techniku, přírodní vědy a lékařství. A právě na ty jsme se zaměřili,“ řekla autorka výstavy Dana Hašková ze Slovanského ústavu AV ČR.

Výstava představí osudy a činnost 19 vybraných osobností, připomene i studenty a profesory přírodovědných a technických oborů. Všichni emigranti přijeli do Československa počátkem dvacátých let dvacátého století a následně se podíleli na rozvoji československé techniky, průmyslu a přírodních věd i lékařství. Například Lev Alexandrovič Spinadel založil v Československu obor anesteziologie, načrtl základy válečné anesteziologie a usiloval o vývoj prvního anesteziologického přístroje pro polní potřebu. S pomocí Sergeje Michajloviče Djaďkova byl československý standard kmitočtu díky extrémní přesnosti zařazen do řetězce pro vyhodnocování mezinárodního standardu jednotky času sekundy.

S osudy ruských emigrantů se budou moci lidé seznámit i prostřednictvím nahrávek. „Nahrávky jsou zcela ojedinělým projektem, který veřejnosti umožňuje dozvědět se více o běžném životě emigrantů, o tom, jak se vyrovnávali s odchodem z vlasti, o sžívání se s novým prostředím a podobně,“ řekla Hašková.

Výstava vznikla i díky dlouholeté práci Slovanského ústavu AV ČR, jehož pracovnice shromáždily velké množství různorodého materiálu o životě emigrantů a jejich vědecké i kulturní činnosti, databáze čítá zhruba 2500 osob.

Praha  (ČTK)

Hlavní stránka