lupa x
user

Vybudování archeoskanzenu v památníku Jana Žižky stálo přes 50 mil. Kč

Vybudování archeoskanzenu v památníku Jana Žižky stálo přes 50 mil. Kč

11.09.2023

Redakce

Více než 50 milionů korun stálo vybudování archeoskanzenu v areálu památníku Jana Žižky z Trocnova u Borovan na Českobudějovicku. Objekt, který se dnes slavnostně otevřel, představuje repliku vesnice vrcholného středověku a připomíná dobový život a stavby. Novinářům to dnes řekli zástupci Jihočeského muzea a Jihočeského kraje. Veřejnost si zatím nemůže prohlédnout kompletní skanzen, spodní část ještě není hotova. Otevře se možná příští rok.

Vybudování archeoskanzenu v památníku Jana Žižky stálo přes 50 mil. Kč

Foto: Shutterstock

„V tuto chvíli je otevřena jeho horní část, což je zemanský dvorec včetně jeho zázemí jako stodol, stájí a sýpky. Horní část provozujeme od 1. dubna. Spodní část ještě hotova není, ale předpokládáme, že bychom ji veřejnosti nabídli v příštím roce,“ řekl ČTK ředitel Jihočeského muzea František Štangl.

„Je to 13 objektů. Všechno je to přelom 14. a 15. století, doba, kdy žil Jan Žižka,“ dodal ředitel. Asi sedmihektarový trocovský areál bude propagovat husitství i tradice, které se k památníku, jenž je národní kulturní památkou, vážou. Ve skanzenu jsou repliky předmětů ze 14. až 15. století včetně nábytku, zemědělských a řemeslných nástrojů, zbraní či husitského vozu, rovněž stáje či venkovní pec. Areál využijí i školy. Zřizovatelem muzea, které areál provozuje, je Jihočeský kraj.

„Archeoskanzen je určen pro návštěvníky všech věkových kategorií. Lidé mohou vidět, jak se žilo na konci středověku, co se tehdy pěstovalo, chovalo a využívalo. Například jak se z domácností odváděly spaliny, protože se vařilo na otevřeném ohni. Dále třeba uvidí, jak tehdy vypadaly zahrádky,“ řekl Štangl.

Dodal, že ještě budou nutné další investice do zázemí, zhruba za 120 milionů korun. Jde například o místa pro prodej vstupenek, recepci, záchody, technické zázemí či výstavní prostory. Začít stavět by se mělo začátkem příštího roku. „Dokončit to chceme do dvou let,“ řekl ředitel. Další investicí za nižší desítky milionů bude parkoviště pro 240 osobních aut, na pozemku s rozlohou přes 6000 metrů čtverečních.

Loni Jihočeský kraj avizoval, že časem by se v archeoskanzenu mohly objevit i zbraně, kostýmy a rekvizity z filmu Jan Žižka od Petra Jákla. Jihočeské muzeum převzalo památník od státu v roce 2011. Autorem základní expozice je historik Petr Čornej. Muzeum předpokládá, že návštěvnost areálu by nyní měla vzrůst víc než o polovinu na 50.000 až 70.000 lidí ročně.

Jihočeské muzeum se stará zhruba o milion předmětů. Kraj mu jako zřizovatel dal letos provozní příspěvek 67,4 milionu korun. Loni ho navštívilo 158.660 lidí, což je téměř jednou tolik než v posledním předpandemickém roce 2019, jak vyplývá z výroční zprávy. Akce v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova přilákaly loni 20.381 lidí.

Trocnov (Českobudějovicko)  (ČTK)

Hlavní stránka