Na výzkum sepse a jejích následků získali vědci grant 169 milionů korun
12.09.2023 , Aktualizováno 11.09.2023
Na výzkum sepse, septického šoku a jejich následků se zaměří tým buněčné a molekulární imunoregulace z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně. Na pětiletý projekt BEATsep získali brněnští vědci a jejich zahraniční kolegové grant Horizon Europe. Celkový rozpočet činí 6,9 milionu eur, tedy bezmála 169 milionů korun dle aktuálního kurzu, uvedl v tiskové zprávě Jiří Erlebach z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
Foto: Shutterstock
Sepse a septický šok ročně postihnou až 50 milionů lidí po celém světě a stojí téměř za 20 procenty světových úmrtí, uvedl Erlebach. Pacienti, kteří přežijí, často mají další komplikace ovlivňující kvalitu života.
Do výzkumu se zapojí deset partnerských institucí z Česka, Francie, Německa, Slovenska, Rakouska a Irska. Koordinovat je budou brněnští vědci z ICRC, což je společné pracoviště Fakultní nemocnice u svaté Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
„Projekt je výsledkem našeho několikaletého úsilí v rámci konsorcia, dává šanci lépe pochopit a zásadně změnit rekonvalescenci dětských i dospělých pacientů, kteří prodělali septický šok,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Jan Frič.
Výzkum bude mít interdisciplinární charakter, spojí tedy výzkumné a klinické týmy, které se zabývají různými aspekty rozvoje, léčby a prevence dlouhodobých následků sepse a jejich vlivem na kvalitu života pacientů. Získaná data následně výzkumníci s využitím algoritmů umělé inteligence zapracují do nástroje schopného identifikovat pacienty s nejvyšším rizikem komplikací.
„Sestavení konsorcia, které již v současné době pracuje na několika společných projektech, zabralo bezmála dva roky intenzivních připrav a networkingu,“ uvedla Marcela Hortová-Kohoutková z výzkumné skupiny. Podle přednostky ICRC Ireny Rektorové je projekt ukázkou úspěšného propojení nemocnic, univerzit a dalších vědeckých institucí.
Brno (ČTK)