lupa x
user

Magistrát vyzve poštu zrušit dražbu budovy v Praze 4 a změnit podmínky

Magistrát vyzve poštu zrušit dražbu budovy v Praze 4 a změnit podmínky

19.09.2023

Redakce

Vedení pražského magistrátu vyzve Českou poštu i jejího zřizovatele ministerstvo vnitra, aby zrušily dražbu budovy v ulici Na Strži v Praze 4 a změnily její podmínky. Pro město jsou nesplnitelné, obsahují právní vady a potíže a město je považuje za diskriminační. ČTK to po dnešním mimořádném jednání městské rady řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Pošta kvůli špatným hospodářským výsledkům zrušila od 1. července v Česku tři stovky poboček a ohlásila, že se bude zbavovat majetku. Praha již projevila zájem o hlavní budovu v Jindřišské ulici a o nemovitost v Moravské.

Magistrát vyzve poštu zrušit dražbu budovy v Praze 4 a změnit podmínky

Foto: Shutterstock

„Účast v dražbě jsme dnes neschválili, neboť město se jí nemůže zúčastnit kvůli řadě ustanovení a právních problémů. Podmínky jsou nastaveny hodně v neprospěch budoucího nabyvatele. Máme o budovu zájem, proto oslovím Českou poštu i ministerstvo vnitra, aby byla dražba zrušena a změněny podmínky,“ řekl Zábranský.

Jednou z potíží je to, že v podmínkách je, že smlouva s budoucím nabyvatelem bude podepsána bezprostředně po aukci. Magistrát přitom musí záměr podle zákona o hlavním městě vyvěsit na 15 dnů na úřední desce. Podmínky to neumožňují, město by porušilo zákon.

Další problém je, že Česká pošta požaduje 15letý pronájem 3000 metrů čtverečních. Pokud by tomu nový nabyvatel nemohl dostát například kvůli rekonstrukci, musí nabídnout ve vzdálenosti do 500 metrů stejně velké náhradní prostory. „Vzhledem k tomu, že je budova ve špatném stavu a nejlepší by bylo ji zbourat, tak nemáme jak toto naplnit, protože nemáme nemovitost v takové vzdálenosti a s tak velkými prostory,“ řekl Zábranský. Budoucí kupec se navíc podle podmínek vzdá práv na řešení zjevných i skrytých vad. „V tom domě je azbest a nikdo neví, jaké má ještě další problémy,“ řekl radní.

Vážnou vadou je podle Zábranského rovněž to, že části nemovitosti stojí na pozemcích třetích stran. „Toto není v podmínkách vůbec ošetřeno, vůbec tam není řešeno například předkupní právo na ně,“ řekl.

Dopis vedení pošty a na ministerstvo chce odeslat ještě dnes. Stane se tak poté, kdy úředníci formálně zpracují dnešní rozhodnutí rady. „Budeme se chtít domluvit, aby podmínky byly upraveny, stejně jako u nemovitostí v Jindřišské a Moravské, tedy, že Praha bude moci případně dorovnat nejvyšší nabídku,“ dodal Zábranský.

Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,73 miliardy korun, její pověřený ředitel Miroslav Štěpán v srpnu řekl, že letos očekává miliardovou ztrátu. Musela tedy sáhnout k úsporným opatřením. Pošta zaměstnává téměř 23.000 lidí, ke konci května zrušila v souvislosti s rušením poboček 924 míst, z toho dostalo výpověď asi 600 zaměstnanců. Z celkového počtu bylo v Praze zrušeno 35 ze 106 pošt.

Praha  (ČTK)

Hlavní stránka