lupa x
user

Podpořit kvantové technologie v ČR má pomoct nový vládní zmocněnec Petr Kavalíř

Podpořit kvantové technologie v ČR má pomoct nový vládní zmocněnec Petr Kavalíř

20.09.2023 , Aktualizováno 19.09.2023

Redakce

Koordinovat a podporovat rozvoj kvantových technologií v ČR bude nový vládní zmocněnec Petr Kavalíř. Funkci zřídili místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) s ministryní pro vědu a výzkum Helenou Langšádlovou (TOP 09). Zmocněnec bude úzce spolupracovat s týmy obou ministrů a povede přípravu Národní kvantové strategie, informovala ČTK Erika Stařecká z Bartošova úřadu. Nová funkce podle ní nebude znamenat navýšení nákladů. Kavalíř nyní působí jako ředitel výzkumného ústavu Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni, který se zaměřuje na kvantové materiály pro udržitelné technologie. Od srpna je součástí týmu místopředsedy vlády pro digitalizaci.

Podpořit kvantové technologie v ČR má pomoct nový vládní zmocněnec Petr Kavalíř

Foto: Shutterstock

Jmenování zmocněnce reflektuje podle Bartoše a Langšádlové rostoucí důležitost kvantových technologií pro budoucnost. „Kvantové technologie jsou klíčovým prvkem pro technologický rozvoj České republiky i pro zajištění bezpečnosti našich informací a dat. Mají potenciál zásadně změnit způsob, jakým pracujeme, komunikujeme, vytváříme nové materiály či molekuly a řešíme složité problémy,“ uvedl Bartoš.

Kavalíř má podle tiskové zprávy zkušenosti s vedením výzkumných projektů, podporou inovací a rozvojem strategických partnerství v domácím i mezinárodním prostředí. Vedle univerzitní práce zastává pozici místopředsedy Poradního výboru pro průmysl a obchod při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a je členem expertní skupiny pro výzkum, vývoj a inovace Svazu průmyslu a dopravy České republiky.

Rozvoj kvantových technologií a materiálů úzce souvisí s vědou a výzkumem, zdravotnictvím, moderním průmyslem a jeho dopady mají potenciál ovlivnit celou společnost. „Disponujeme špičkovým základním výzkumem, ten musíme podporovat a zároveň klást důraz na přechod k aplikaci, nasazování technologií do průmyslu a na vznik start-upů a univerzitních spin-offů. Tyto principy budou součástí Národní strategie pro kvantové technologie, kterou připravíme ve spolupráci s panem místopředsedou vlády pro digitalizaci Ivanem Bartošem a zmocněncem vlády pro kvantové technologie Petrem Kavalířem,“ doplnila Langšádlová.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka