lupa x
user

V kauze zakázek ministerstva obrany policie zadržela deset lidí

V kauze zakázek ministerstva obrany policie zadržela deset lidí

20.09.2023 , Aktualizováno 19.09.2023

Redakce

Policie zadržela deset lidí v kauze veřejných zakázek ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě. O podání případných návrhů na vzetí obviněných do vazby rozhodne státní zástupce ve středu. Na webu to uvedlo pražské vrchní státní zastupitelství. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli případu zasahovala v několika armádních objektech. Interní mikrovlnná síť ministerstva obrany pokrývá celé Česko. Armádě umožňuje komunikaci nezávislou na telekomunikačních operátorech.

V kauze zakázek ministerstva obrany policie zadržela deset lidí

Foto: Shutterstock

Státní zástupce Adam Borgula dopoledne sdělil, že obvinění čelí devět lidí. Před polednem pak doplnil informaci o tom, že zadržených je deset. „Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě,“ napsal. Bez dalších podrobností uvedl, že aktuální úkony trestního řízení provádí NCOZ a že kauzu dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství.

Borgula prozatím neuvedl právní kvalifikaci trestných činů, pro něž se trestní stíhání vede. Pokud u některých obviněných navrhne vazbu, bude o ní rozhodovat soud, a to nejpozději do 24 hodin od obdržení spisu.

Podle webu iROZHLAS.cz bylo v případu obviněno šest lidí a tři firmy. Kriminalisté je viní z pletichy při zadání veřejné zakázky velkého rozsahu, korupce a úplatkářství. Nikdo z obviněných není z armády ani ministerstva obrany, uvedl server. O případném uvalení vazby na obviněné bude podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 9.

Ministerstvo obrany zveřejnilo, že policie zasahuje v armádních objektech. „Můžeme potvrdit, že v některých objektech Armády ČR provádí Policie ČR úkony související s trestním řízením,“ napsalo na sociální síti X, dříve twitteru. Armáda i ministerstvo podle něj poskytuje policii maximální součinnost. „Podrobnější informace v tuto chvílí nemůžeme poskytovat,“ dodal úřad.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej neupřesnil místa, kde kriminalisté zasahují. Podle České televize přijeli mimo jiné do generálního štábu. Mluvčí instituce Magdalena Dvořáková další vyjádření odmítla.

Podle médií se policie v aktuální kauze zajímá mimo jiné o podnikatele Jindřicha Špringla, kterého stíhá také v kauze Dozimetr. Podle Deníku N se zásah na generálním štábu týká desetimilionové zakázky, kterou Špringl získal v roce 2018.

Web Seznam Zprávy uvedl, že podle policejního spisu se Špringl dohodl se společností Tesla, že se jeho firma Analogie o servis mikrovlnné sítě nebude ucházet výměnou za podíl ze zakázky. Zároveň se tajně domluvil se zástupci firmy Jimi, aby do tendru podali vlastní nabídku. Když zakázku firma Jimi vyhrála, nabídl Špringl Tesle, že zajistí odstoupení vítěze výměnou za subdodávku pro svoji firmu Analogia, uvádí Seznam Zprávy.

Kauzu Dozimetr, jež zahrnuje ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku (DPP), rovněž dozoruje státní zástupce Borgula. Policie v ní Špringla konkrétně viní z podplácení u zakázek na rádiový systém DPP a na kamerový systém v metru.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka