lupa x
user

Zemědělci očekávají od státu větší podporu a pochopení

Zemědělci očekávají od státu větší podporu a pochopení

26.09.2023 , Aktualizováno 25.09.2023

Redakce

Ačkoliv konference pořádaná Regionální agrární komorou otevřela prostor ke zlepšení vzájemných vztahů a komunikace mezi zemědělci a novým ministrem zemědělství Markem Výborným, tak zemědělce stále trápí nedostatečná podpora i pochopení ze strany vlády.

Zemědělci očekávají od státu větší podporu a pochopení

Foto: Shutterstock

Setkání, které předcházelo krajským dožínkám, se jako tradičně zúčastnili také hejtman Martin Netolický a radní pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil.

Debata se věnovala především dopadům dovozu ukrajinského obilí a daňové nebo dotační politiky na české zemědělce. Přítomní zástupci zemědělských organizací ocenili snahu ministra zemědělství Marka Výborného změnit vztahy i způsob komunikace oproti předchozím rokům. Mezi zemědělci stále přetrvává pocit nepochopení složitých podmínek, ve kterých se snaží co nejlépe pracovat. Plánovaná konsolidační opatření navíc tvrdě dopadnou na české zemědělce a negativně ovlivní jejich konkurenceschopnost.

„Pro zemědělce nebyl letošní rok nijak jednoduchý. Práci jim komplikovalo počasí, které nebylo vůbec přívětivé. I tak jsou jejich výnosy v porovnání s rokem minulým jen o trochu menší. Proto jim patří poděkování za jejich kvalitně a poctivě odvedenou práci. Výkon zemědělců bohužel negativně zasahuje i politika na vládní úrovni. Konsolidační balíček zahrnuje daň z nemovitosti, která velmi tvrdě zasáhne konkurenceschopnost zemědělců. Rád bych však ocenil, že se po nástupu Marka Výborného do pozice ministra zemědělství výrazně zlepšila komunikace resortu. Je vidět, že se o problematiku zemědělství zajímá a mluví věcně. Pardubický kraj se zemědělci dlouhodobě komunikuje, víme tak o problémech, kterým pracovnici v zemědělství dennodenně čelí. Pevně věřím, že se podobně zlepší i komunikace mezi zemědělci a novým ministrem,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Odborné konference na téma „Evropské zemědělství v České republice a naopak“ se zúčastnil i radní Pardubického kraje pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Pardubický kraj dlouhodobě a systematicky podporuje zemědělce a výrobce regionálních potravin. Úzce spolupracujeme a komunikujeme i s nevládními organizacemi zastupujícími zemědělský sektor a produkční zemědělce. Ve spolupráci se společností Agrovenkov například poskytujeme pro krajské zemědělce aktuální informace. Velmi nám také záleží na tom, aby byly krajské potraviny kvalitní i bezpečné. Z národního hlediska je pak naprosto klíčové podporovat právě produkční zemědělce bez rozdílu velikosti. Ty, kteří skutečně pěstují nebo vyrábějí. Kromě konsolidačních opatření, která seberou poctivým českým zemědělcům finanční prostředky, se vládě ještě podařilo postavit veřejnost proti zemědělcům. Ve společnosti jsou bohužel vnímáni nikoliv jako výrobci potravin a surovin pro obyvatele, ale jako neustálí přijímači dotací. Naši zemědělci jsou však pro výrobu kvalitních a bezpečných českých potravin nepostradatelní a bohužel se jim nedostává veřejně podpory, kterou si zaslouží. Musím jim za jejich náročnou práci poděkovat,“ uzavřel radní Krčil.

http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/122264/zemedelci-ocekavaji-od-statu-vetsi-podporu-a-pochopeni

Hlavní stránka