lupa x
user

Mistrovství světa v ragby I sportovní klání se snaží o snížení uhlíkové stopy

Mistrovství světa v ragby I sportovní klání se snaží o snížení uhlíkové stopy

29.09.2023

Redakce

Mistrovství světa v ragby je událostí, která každé čtyři roky přitahuje miliony očí z celého světa. Velké sportovní události tohoto druhu však často představují značnou ekologickou zátěž. Jak lze tedy počítat a snižovat uhlíkovou stopu takového globálního eventu?

Mistrovství světa v ragby I sportovní klání se snaží o snížení uhlíkové stopy

Věda a technologie nám nyní nabízí sofistikované metody, jak vyčíslit uhlíkovou stopu spojenou s velkými událostmi, jako je mistrovství světa v ragby.

Zahrnují se zde různé aspekty, od dopravy až po stravování a ubytování. V této souvislosti se objevují i specializované nástroje a softwarové platformy, jako je Green0meter.studio. I když tato platforma nepočítá uhlíkovou stopu mistrovství světa v ragby přímo, nabízí cenné návody a nástroje pro podobné sportovní události.

Doprava jako klíčový faktor uhlíkové stopy

„Doprava je jedním z hlavních prvků při počítání uhlíkové stopy. Každé přebytečné kilo na palubě dopravního prostředku zvyšuje spotřebu paliva a následně produkci emisí. Proto je důležité cestovat tak lehce, jak jen to jde. Dalším aspektem je společná jízda k místu konání události. Využití jednoho dopravního prostředku s více osobami je ekologičtější a může výrazně snížit celkovou uhlíkovou stopu události,“ vysvětluje Karel Kotoun, zakladatel Green0meter.cz.

Udržitelné stravování

Strava je dalším významným faktorem. Výběr potravin pěstovaných v blízkém okolí a v sezóně může mít nižší uhlíkovou stopu než potraviny, které byly dovezeny z velké vzdálenosti. Kromě toho, snížení konzumace červeného masa ve prospěch rostlinných proteinů může také pozitivně ovlivnit ekologický dopad události.

Odpadové hospodářství

„Odpadové hospodářství je často přehlíženým, ale kritickým aspektem udržitelnosti. Organizátoři by měli zajistit dostatečné recyklační stanice a podporovat třídění odpadu. Omezení používání jednorázových plastových produktů je dalším krokem k snížení uhlíkové stopy,“ dodává Kotoun.

Důležitou roli hraje také volba ubytování. Hotely a ubytovací zařízení, které aktivně snižují spotřebu energie a vody, jsou preferovány. Tyto malé, ale důležité kroky se sčítají, aby vytvořily významný rozdíl.

Udržitelné medaile a symbolika

„Organizátoři mistrovství světa v ragby již udělali některé pozitivní kroky. Medaile, které jsou udělovány, jsou vyrobeny z recyklovaných mobilních telefonů od společnosti Orange. To je významný krok směrem k udržitelnosti a snižování uhlíkové stopy,“ dodává Kotoun.

Kritika kvůli Greenwashingu

Je však důležité být ostražitý ohledně potenciálního greenwashingu. Zajímavostí je, že jedním z hlavních sponzorů mistrovství světa v ragby je společnost Total Energies, firma, která se zabývá těžbou fosilních paliv. „To může zpochybnit autenticitu snah o udržitelnost a otevírá debatu o tom, do jaké míry je angažovanost ve snižování uhlíkové stopy skutečně hluboká, a nejen marketingovým tahem,“ upozorňuje Kotoun.

„Mistrovství světa v ragby představuje skvělou příležitost nejen pro sport, ale také pro diskuzi a akci v oblasti udržitelnosti. Na jedné straně vidíme pozitivní kroky, jakým je používání recyklovaných materiálů na medaile. Na straně druhé však musíme být kritičtí k možným příkladům greenwashingu, které by mohly snížit důvěru v reálné snahy o udržitelnost. Díky technologickým nástrojům jako Green0meter.studio a rostoucímu povědomí o důležitosti udržitelnosti je však možné, že budoucí události tohoto druhu budou stále zelenější. Ale jakékoliv snahy o udržitelnost musí být pravé a hluboké, ne pouhým marketingovým gestem,“ uzavírá Karel Kotoun z Green0meter.cz.

http://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/mistrovstvi-sveta-v-ragby-i-sportovni-klani-se-snazi-o-snizeni-uhlikove-stopy/2418802

Zdroj: PROTEXT

Hlavní stránka