lupa x
user

Kraj chce na ochraně Králické pevnostní oblasti spolupracovat s Vojenským historickým ústavem

Kraj chce na ochraně Králické pevnostní oblasti spolupracovat s Vojenským historickým ústavem

06.10.2023

Redakce

O možné užší spolupráci Pardubického kraje s Vojenským historickým ústavem jednal ve čtvrtek v Praze hejtman Martin Netolický. Ten s ředitelem VHÚ brigádním generálem Alešem Knížkem řešil především spolupráci v rámci záchrany a rozvoje Králické pevnostní oblasti. Vojenský historický ústav sídlí v historických budovách Památníku osvobození, ve kterých bylo v loňském roce otevřeno Armádní muzeum Žižkov.

Kraj chce na ochraně Králické pevnostní oblasti spolupracovat s Vojenským historickým ústavem

Foto: Shutterstock

„Naší dlouhodobou snahou je pečovat o vojenské památky na Králicku, ať už se jedná o tvrz Bouda, která je v našem majetku, ale také celou síť lehkého i těžkého opevnění. Jedná se především o objekty, které jsou momentálně v majetku státu, který je logicky považuje za nepotřebný majetek. Z našeho pohledu je však krajně nevhodné do těchto objektů s historickou hodnotou umisťovat různé ubytovací kapacity či je přeměňovat na účely, které tuto historickou hodnotu nevratně ničí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Naším cílem je, aby tyto objekty zůstaly ve veřejném majetku. Celkově se v rámci Králické pevnostní oblasti bavíme o 32 objektech těžkého a 203 objektech lehkého opevnění. Následně je možné je zabezpečit, zakonzervovat nebo je rozvíjet při zachování jejich historické hodnoty. Rádi bychom i na základě memoranda více spolupracovali právě s Vojenským historickým ústavem, který je pro nás jedním z garantů ze strany státu a vnímá historickou hodnotu celé oblasti,“ nastínil hejtman Netolický, který se v rámci jednání s ředitelem VHÚ brigádním generálem Alešem Knížkem seznámil také s Armádním muzeem na Žižkově.

To je umístěno v historických budovách Památníku osvobození. Muzeum Památníku osvobození bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1932, v letech 2018-2022 prošel celý komplex budov generální rekonstrukcí, při které byly také vytvořeny zcela nové expozice. Ty mapují v sedmi samostatných částech vojenské dějiny českého území od počátků až po dnešek, značný prostor je také věnován české státnosti.

Výstavní plocha expozic zabírá na 5 000 metrů čtverečních ve čtyřech patrech, vystaveno je přes sedm tisíc exponátů v téměř třech stovkách vitrín. Mnohé exponáty patří k naprostým historickým unikátům. Nedílnou součástí expozic muzea je také početná řada audiovizuálních prostředků. Armádní muzeum Žižkov se řadí k nejmodernějším i nejvyspělejším muzejním institucím svého druhu v Evropě. Muzeum prozatím navštívilo přibližně 170 tisíc lidí.

http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/122371/kraj-chce-na-ochrane-kralicke-pevnostni-oblasti-spolupracovat-s-vojenskym-historickym-ustavem

Hlavní stránka