lupa x
user

Čtyřlístek i Jára Cimrman. Nový průvodce přiblíží síť muzeí v kraji

Čtyřlístek i Jára Cimrman. Nový průvodce přiblíží síť muzeí v kraji

09.10.2023

Redakce

„Muzea jsou přirozeným cílem návštěvy těch návštěvníků, kteří chtějí poznat nejen současnou podobu lokality, kam míří, ale také její historii. Mimo vlastivědných muzeí jsou v kraji muzea, která se specializují na konkrétní oblasti. Sem potom míří zájemci o to které téma. Právě nový průvodce pomůže lidem se v nabídce zorientovat,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Čtyřlístek i Jára Cimrman. Nový průvodce přiblíží síť muzeí v kraji

Foto: Liberecký kraj

V Archeologickém muzeu Šatlava v České Lípě se lze dozvědět o využívání jeskyní a skalních převisů lidmi od pravěku až do 20. století. Ve stejném městě se nalézá Centrum textilního tisku s interaktivní expozicí. Muzeum Čtyřlístek v Doksech se zase věnuje vývoji stejnojmenného komiksu.

Řada muzeí v kraji představuje lidová řemesla a životy předků, například Dlaskův statek v Dolánkách, Vísecká rychta v Kravařích, Žijící skanzen v Jindřichovicích, Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou anebo Kittelovo muzeum na Krásné.

Libereckým krajem se vine Křišťálové údolí – oblast proslulá šperkařstvím, sklářstvím a výrobou bižuterie. Například Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově oslňuje leskem broušeného skla a křišťálovými svítidly. Ve Sklářském muzeu v Novém Boru si je zase možno koupit kopie historického skla. A to není vše: Novotný Glass Museum v Novém Boru shromažďuje sbírku moderního skla, užitého a výtvarného umění; z Křišťálového údolí ostatně vzešly i trofeje pro vítěze Tour de France nebo držitele cen Thálie. Největší muzeum věnované sklu a bižuterii je pak v Jablonci nad Nisou.

Atmosféru Vánoc navodí minimuzeum betlémů v Železném Brodě. Na pohyblivý betlém kováře Jana Metelky láká Vlastivědné muzeum ve Vysokém nad Jizerou. Český génius a dobrodruh Jára Cimrman má své muzeum v Příchovicích a muzeum Eduarda Helda v Zákupech je ojedinělou přehlídkou masopustního a karnevalového zboží.

Technicky založené návštěvníky potěší svou expozicí Muzeum historické hasičské techniky v Chrastavě a Muzeum ozubnicové dráhy a výtopny v Kořenově. Ve Velkých Hamrech si v Muzeu energie mohou zájemci sami vyrobit elektrickou energii. Opomenout nelze ani muzeum automobilového konstruktéra Ferdinanda Porsche ve Vratislavicích nad Nisou.

http://www.kraj-lbc.cz/aktuality/ctyrlistek-i-jara-cimrman-novy-pruvodce-priblizi-sit-muzei-v-kraji-n1150461.htm

Hlavní stránka