lupa x
user

Nová aréna pro Jihlavu. Stavba je v plném proudu

Nová aréna pro Jihlavu. Stavba je v plném proudu

17.10.2023

Redakce

Máme před sebou další důležitý milník v přípravě a koordinaci stavebních projektů.

Nová aréna pro Jihlavu. Stavba je v plném proudu

„Jedná se o veřejnou stavební zakázku, která je pro kraj Vysočina novou příležitostí nejen na podporu sportovních talentů, ale také místem, které se stane centrem kultury a společenských akcí“, uvedl k projektu Zbyněk Kovář, prokurista DELTA Group ČR, která spolu s partnerem FETTERS management přebírá zodpovědnost za projektové řízení a koordinaci projektu a stojí v roli Správce stavby. „Vysočina je místem, kde DELTA sídlí, nemáme to daleko. Navíc patříme mezi sportovní fanoušky, takže o to více nás těší, že můžeme tento dlouho očekávaný projekt svými technickými znalostmi a 46letými zkušenostmi v oblasti projektového řízení podpořit.“

Konečný návrh Horácké multifunkční arény vystihuje současný kulturní význam sportu. Role sportu jako společenské složky života běžných občanů neustále posiluje, a to zároveň s rozvojem vrcholového sportu. Díky tomuto stavebnímu projektu vzniká nový ojedinělý, navíc multifunkční prostor, který bude, společně s menším zimním stadionem, nejlepším možným způsobem kombinovat profesionální, výkonnostní, amatérský a rekreační sport. A co víc, nabídne ještě kultivované zázemí pro větší kulturně-společenské akce.

Nová aréna poskytne v místě bývalého zimního stadionu prostory, které se ve značném rozsahu otevřou a zpřístupní veřejnosti, ovšem s respektem k některým specifickým podmínkám vrcholového sportu a křížení dalších akcí a provozů. Ambicí města Jihlavy bylo navázat na slavnou historii hokejové Dukly, včetně propracované přípravy mládeže, která patří k nejlepším v republice.

Nová aréna nabídne také důstojný prostor k rozvoji a propagaci dalších halových sportů, které zde budou mít možnost pořádat různé akce krajského, celostátního či mezinárodního významu. Nová multifunkční aréna má ambici stát se přirozeným krajským centrem ledních i dalších sportů. Bude zde možné pořádat vrcholné sportovní akce a soustředění jako například volejbalová či basketbalová utkání různých úrovní.

Elegance a funkcionalita v jednom

Neméně významný by měl být také dopad na širokou veřejnost, která se aktivně, či jen divácky může účastnit formálního i neformálního sportovního dění. Kulturní a společenská role objektu se bude naplňovat ve využití pro koncerty, výstavy, veletrhy, přehlídky, přednášky a další akce, které sem přivedou obyvatele z celého kraje i mimo něj. Pro koncerty a obdobné kulturní akce nabízí nová aréna 7450 míst na stání. Pojme 5750 fanoušků na hokejové utkání a zároveň může hostit až 1 200 osob v rámci výstavního či veletržního uspořádání.

Nová multifunkční aréna nabídne kromě zázemí pro bruslařské a halové sporty také výjimečnou atletickou běžeckou dráhu nejen pro profesionální sportovce, ale rovněž pro veřejnost. Dráha je výjimečná svým umístěním na střeše jednoho ze čtyř objektů. Celý komplex nabídne i další komerční prostory jako například pivnici, posilovnu, tělocvičnu, síň slávy, 13 gastro provozů, technické zázemí pro sportovce, ale i kulturní akce včetně ubytování v nárožním objektu.

Největší jednorázový investiční projekt města Jihlava

Rozpočet arény je zhruba 1,9 miliardy korun. „Demolice původních prostor začala již v srpnu a nyní v září pokračují bourací práce ve skutečně rychlém tempu. Přítomni byli také archeologové, kteří ukončili svoji činnost v lokalitě vedle malého zimního stadionu a přesunuli se do další části projektu,“ komentuje průběh demolice manažer projektu David Beke. Celkově se projekt skládá ze čtyř částí: dvou novostaveb – arény a nárožního multifunkčního objektu, a dvou stávajících budov, které projdou částečnou revitalizací a napojením na nové objekty.

Zvláštní ochrana se věnuje stromům, které jsou chráněny i oplocením, aby nebyly při demolici poškozeny a zůstaly zachovány pro další generace, říká projektový manažer Josef Prokeš z DELTA Group ČR, která ve sdružení se společností FETTERS management zodpovídá za hladký průběh výstavby nové Horácké arény, jež by měla být dokončena v září 2025 a dodává: „Celý tým čeká 26 měsíců tvrdé práce na jejímž konci bude architektonicky zajímavá a funkční stavba.“

Erik Štefanovič k tomuto významnému projektu v kraji Vysočina poznamenává: „Jako vítěz výběrového řízení na dodavatele služeb v oblasti správce stavby a projektového řízení, kterou máme na starosti ve sdružení s naším partnerem, pracujeme na projektu, který můžeme směle označit za největší sportovně-kulturní stavbu současnosti v Kraji Vysočina. Věřím, že vzájemná důvěra, partnerství a synergie nám umožní vytvořit společně výjimečnou stavbu, kterou čeká úspěšná budoucnost a budeme moci na ni být všichni v projektovém i realizačním týmu pyšní.“

Jiří Chyba, vedoucí projektových manažerů za společnost FETTERS management, s.r.o, závěrem k projektu stručně dodává: „Dne 28. července 2023 jsme s představiteli města Jihlava, Kraje Vysočina a dalšími významnými hosty slavnostně zahájili stavební práce na Horácké aréně. Ač při pohledu na nůžky demoličního bagru, které nelítostně mířily ke starému stadionu, padala na člověka jakási lítost, neboť věděl, že se loučí s místem, ke kterému se pojí spousta příběhů, po chvíli se dostavil pocit radostného očekávání nové multifunkční arény, která bude nabízet komplexnější služby. Finální podoba arény by měla vzniknout během 26 měsíců a my si ceníme, že jako tým správce stavby ve sdružení s DELTA Group ČR, jsme součástí její realizace.“

Činnosti DELTA Group a FETTERS management na projektu HMA Jihlava

· Správce stavby/ Koordinace výstavby/Projektový management

· Cenový konzultant/ Cost management

· Technický dozor stavebníka

· CDE prostředí Dalux-digitální platforma pro řízení kvality výstavby

Další detaily o projektu ZDE.

Zdroj vizualizací: Magistrát města Jihlava

O skupině DELTA

DELTA Group ČR/Delta Projektconsult je součástí mezinárodní skupiny firem DELTA poskytující komplexní služby v oboru pozemního stavitelství. Svým klientům nabízíme služby v oblasti architektury, služby generálního projektanta včetně BIM projekce budov, projektové přípravy, stavebního managementu, výběrového řízení, digitálního datového prostředí, certifikace udržitelnosti budov a IT služeb a podpory. Zabýváme se prakticky všemi fázemi plánování a realizace budov od jejich projektové přípravy přes výstavbu, optimalizaci nákladů během následného provozu až po případnou revitalizaci či ukončení životního cyklu objektu.

Z hlediska segmentu realit se zaměřujeme jak na rezidenční, tak komerční objekty, jako jsou průmyslové a kancelářské budovy, hotely či obchodní centra, ale i stavby veřejného sektoru. Silnou stránkou skupiny DELTA je široký záběr znalostí a kompetencí, které jí poskytuje specifický mezinárodní tým, jež nabízí pro otázky udržitelné výstavby komplexní poradenství pro vše, co nemovitost připravená na budoucnost potřebuje.

Společnost byla založena v roce 1977 v Rakousku, přičemž na českém trhu působí přes 30 let. Od svého vzniku se vyprofilovala v nadnárodní společnost s pobočkami ve čtyřech zemích: Rakousku, České republice, Slovensku a na Ukrajině, nicméně prakticky působí v celém regionu střední a východní Evropy a dále expanduje. V současné době má přes 350 zaměstnanců a podílí se na realizaci více než 500 projektů ročně o celkové hodnotě 5 miliard eur. Více o mezinárodní skupině DELTA: www.delta-group.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

http://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/nova-arena-pro-jihlavu-stavba-je-v-plnem-proudu/2427675

Zdroj: Protext

Hlavní stránka