lupa x
user

ÚS zamítl stížnost advokáta Pokorného, od Besta nedostane náklady v plné výši

ÚS zamítl stížnost advokáta Pokorného, od Besta nedostane náklady v plné výši

18.10.2023 , Aktualizováno 17.10.2023

Redakce

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost advokáta Radka Pokorného, jenž vedl spor s novinářem Erikem Bestem a jeho vydavatelstvím. Dosáhl omluvy za tvrzení v článku o mýtném tendru, nikoliv peněžitého odškodnění. Městský soud v Praze mu přiznal jen část nákladů řízení. ÚS dnes rozhodnutí o nákladech potvrdil. Plná náhrada nemusí nastupovat automaticky, je-li to odůvodněno okolnostmi případu, uvedl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

ÚS zamítl stížnost advokáta Pokorného, od Besta nedostane náklady v plné výši

Foto: Shutterstock

Sporný článek „Pokorný a Rafaj“ se objevil v roce 2017 v internetovém bulletinu Final Word a také na Bestových sociálních sítích. Týkal se údajné Pokorného role v dění kolem mýtného tendru. Pravomocný verdikt, už dříve potvrzený v jiném řízení také ústavními soudci, uložil Bestovi, aby se omluvil a také se zdržel dalšího zveřejňování dvou pasáží článku.

Konkrétně šlo o věty „Pokorného si teď najal Kapsch, aby u Rafaje zařídil zrušení tendru na výběr mýtného“ a „Řekneme si na rovinu, co se tady děje – Pokorný a Rafaj by se takovým jednáním dopustili trestného činu“. Petr Rafaj byl tehdy předsedou antimonopolního úřadu. Mýtný systém v Česku provozovala v minulosti společnost Kapsch. Ve sledovaném tendru ale uspělo konsorcium SkyToll a CzechToll. Okolnostmi tendru se opakovaně zabýval antimonopolní úřad i soudy, výsledek to však nezvrátilo.

Pokorný žádal také peněžité odškodnění, dohromady 400.000 korun od Besta i jeho vydavatelství. Obvodní soud pro Prahu 7 mu přiznal odškodnění 300.000 korun a náklady řízení zhruba 76.000 korun. Městský soud nárok na peněžité odškodnění zcela zamítl a náklady snížil zhruba o 50.000 korun, což je také konečný výsledek sporu.

Ústavní soudci nebyli při rozhodování jednotní. Soudce Radovan Suchánek, jenž byl původním soudcem zpravodajem, navrhoval stížnosti vyhovět. Naopak podle Šimíčka soud mohl už dávno stížnost z procesních důvodů odmítnout pro nepřípustnost, Suchánek jako původní zpravodaj se podle něj dopustil „zjevného pochybení“. Suchánek k nálezu sepsal odlišné stanovisko, kde takové „pochybné hodnocení“ svého postupu „zcela odmítá“.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka