lupa x
user

Příčiny dluhové pasti? Půjčky bez registru i dluhy partnera

Příčiny dluhové pasti? Půjčky bez registru i dluhy partnera

31.10.2023

Redakce

Typická představa o tom, že se dluhová spirála týká hlavně sociálně slabých skupin, není zcela přesná. Pravdou zůstává, že tento problém postihuje lidi s menší finanční gramotností, předlužení se ale stále více dotýká i nižší střední třídy - zejména samoživitelů a důchodců. Nezřídka se setkáváme s tím, že si samoživitel bere půjčku na běžné měsíční náklady, jako jsou potraviny či nájem. U důchodců jsou pak zvláštním rizikem předváděcí akce tzv. šmejdů, kdy senior nakoupí - třeba i na úvěr - předražené zboží.

Příčiny dluhové pasti? Půjčky bez registru i dluhy partnera

Foto: Shutterstock

Pozor na nebankovní půjčky „bez registru“

Řada nebankovních společností cílí na klienty s nižší bonitou, kteří u bank s žádostí o úvěr nepochodili. Zejména žadatelé, kteří už nějaký úvěr mají nebo se v minulosti potýkali s problémy se splácením, často vyhledávají tzv. půjčky bez nahlížení do registrů dlužníků. Jedná se typicky o mikroúvěry s krátkou dobou splatnosti, ale s vyššími úroky a také vyššími sankčními poplatky. I když po novele zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 došlo na finančním trhu k výrazné regulaci, rizikovost těchto půjček zůstává vysoká. Právě to může být kritické pro klienty na pokraji dluhové pasti.

Dluhy partnera

Do problémů s dluhy může ovšem spadnout i ten, kdo má své finance pod kontrolou a nepouští se do rizikových nákupů či úvěrů. Exekuční příkaz nebo obstavení bankovních účtů může přijít i v případě, že si manžel/ka za našimi zády „napůjčoval/a“ peníze a své závazky nesplácí. I když se banky a úvěrové společnosti u částek v řádu vyšších statisíců snaží této situaci předejít a vyžadují souhlas nebo spoludlužnictví partnera, v případě nižších částek tato pojistka není. Přitom úroky a sankce z nesplácení byť malých částek mohou dosahovat závratných výšin.

Řešením může být oddlužení

Dá se očekávat, že se zhoršující se ekonomickou situací bude lidí s dluhovými problémy přibývat. Základní prevencí v této oblasti by mělo být ‒ laicky řečeno ‒ používat zdravý selský rozum: sestavit si realistický měsíční rozpočet, nepřekračovat své finanční možnosti, tvořit si finanční rezervu. A pokud se někdo do dluhové pasti dostal, je potřeba reagovat včas. Existuje celá řada bezplatných finančních poraden, kde s klienty zanalyzují jejich situaci a navrhnou optimální postup. Jednou z možností může být i tzv. oddlužení ‒ pokud dlužník splatí v dané době část svých závazků, zbytek mu je odpuštěn (nejčastěji se jedná o pětiletou formu oddlužení, kdy klient splatí 30% svých dluhů).

Výraznou pomocí může být také tzv. Milostivé léto ‒ akce již poněkolikáté vyhlášená Ministerstvem práce a sociálních věcí, která umožňuje klientům zbavit se dluhů na penále a exekučních nákladech u České správy sociálního zabezpečení a Finanční správy.

Více informací a rad pro spotřebitele k tématu zodpovědné půjčování a finanční gramotnost najdete také na webu Univerzální-Půjčka.cz

http://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/priciny-dluhove-pasti-pujcky-bez-registru-i-dluhy-partnera/2434128

Zdroj: Protext

Hlavní stránka