lupa x
user

Sestra Marešová má nárok na 700.000 Kč od Mafry, rozhodl znovu Nejvyšší soud

Sestra Marešová má nárok na 700.000 Kč od Mafry, rozhodl znovu Nejvyšší soud

01.11.2023 , Aktualizováno 31.10.2023

Redakce

Zdravotní sestra Věra Marešová má nárok na odškodnění 700.000 korun od vydavatelství Mafra. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání Mafry. Sporem se musel zabývat opakovaně poté, co stížnosti Mafry vyhověl Ústavní soud. Vydavatelství podle pravomocného verdiktu nerespektovalo presumpci neviny při informování o trestním stíhání Marešové. Nové rozhodnutí NS je dočasně zpřístupněné na úřední desce. Vyjádření vydavatelství Mafra ČTK shání.

Sestra Marešová má nárok na 700.000 Kč od Mafry, rozhodl znovu Nejvyšší soud

Foto: Shutterstock

Ústavní soudci předešlé rozhodnutí zrušili kvůli tomu, že nejvyšší instance nezodpověděla jednu ze tří základních otázek formulovaných v dovolání Mafry. Konkrétně šlo o to, zda soudy mohou navýšit finanční zadostiučinění kvůli „absenci sebereflexe“ na straně škůdce. NS reagoval odkazem na svou starší judikaturu, podle které lze náhradu výjimečně zvýšit, „není-li vydavatel schopen či ochoten akceptovat omezení či povinnosti plynoucí mu ze soudního rozhodnutí“. Ve sporu Marešové a Mafry to ale vzhledem k okolnostem nebylo nutné.

„Okolnosti předpokládané citovaným rozsudkem v projednávané věci nenastaly a k takto výjimečnému zvýšení náhrady nedošlo,“ uvedl NS.

Mafra je součástí koncernu Agrofert, který ji prodává skupině Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Transakci posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Mafra vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny či Metro, spadá pod ní i zpravodajský portál iDNES.cz či Lidovky.cz.

Zdravotní sestra, která čelila obžalobě z vražd, avšak byla plně osvobozena, po Mafře požadovala 6,7 milionu korun. Média podle ní neinformovala o kauze korektně a mohla ve čtenářích vyvolat dojem, že je vinna. Titulek jednoho článku zněl „Zabíjela, aby si ulehčila práci“. Podle verdiktu Mafra skutečně v desítkách mediálních výstupů porušila presumpci neviny, soudy to přičítaly „nezdrženlivosti“. Podle odvolacího Městského soudu v Praze ale těžiště odpovědnosti za újmu Marešové leží na státu.

Za nezákonné stíhání dostane Marešová od státu 2,27 milionu korun plus úroky. Odškodnění značně převyšuje běžně přiznávané částky. Ministerstvo dobrovolně vyplatilo milion, zbytek žena vysoudila.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Obžaloba tvrdila, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Navrhovala doživotí. Soudy ale ženu pravomocně osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky staly. V mezičase o kauze intenzivně referovala média.

Například mediální dům CNC, který mimo jiné vydává deníky Blesk a Aha, musí ženě podle pravomocného rozsudku zaplatit 900.000 korun. Ve sporu s TV Nova soud ženě přiznal 1,2 milionu korun. Od Vltava Labe Media získala 250.000 korun. S vydavatelstvím Economia uzavřela mimosoudní dohodu, její podobu strany nezveřejnily. Televize Prima má Marešové zaplatit 500.000 korun.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka