lupa x
user

V OSN uspěla rezoluce o lidských právech a technologiích, kterou předložila i ČR

V OSN uspěla rezoluce o lidských právech a technologiích, kterou předložila i ČR

17.11.2023 , Aktualizováno 16.11.2023

Redakce

Rezoluci o podpoře a ochraně lidských práv v kontextu digitálních technologií, kterou předložila i ČR, schválil jednomyslně Sociální, kulturní a humanitární výbor Valného shromáždění (VS) OSN. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zahraničních věcí. Ministr Jan Lipavský (Piráti) uvedl, že ochrana lidských práv a základních práv a svobod offline i on-line, je jednou z priorit české zahraniční politiky.

V OSN uspěla rezoluce o lidských právech a technologiích, kterou předložila i ČR

Foto: Shutterstock

O předložení rezoluce spolu s Jihoafrickou republikou, Maledivami, Mexikem a Nizozemskem informoval Lipavský v září v projevu na akci Koalice pro svobodu internetu, která se konala na okraj 78. VS OSN. Lipavský byl součástí delegace prezidenta Petra Pavla. Cílem rezoluce je získat základní shodu v uplatňování lidských práv v souvislosti s moderními technologiemi, uvedl.

Výbor rezoluci přijal jednomyslně, informovala dnes diplomacie. Jde podle ní o první iniciativu ve VS OSN zaměřenou souhrnně na problematiku lidských práv a nových technologií. „Nové technologie mohou významně přispět k rozšiřování nebo prosazování lidských práv a svobod. Neměly by být ale zneužívány k jejich potlačování a omezování,“ uvedl Lipavský.

Rezoluce se zabývá vývojem nových technologií, digitální propastí, vypínáním internetu, umělou inteligencí nebo sledovacími systémy. Věnuje se také dopadu algoritmů na lidská práva, pokojné shromažďování, svobodu projevu, boj proti rasismu, práva žen a dívek či přístup k informacím. Rezoluce obsahuje také povinnosti členských států a řeší odpovědnost soukromého sektoru, uvedlo MZV.

Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake při předložení rezoluce uvedl, že česká diplomacie má ambici být v OSN aktivnější. Kandiduje proto do Rady bezpečnosti OSN na období let 2032 a 2033. Česko bylo nestálým členem RB OSN v letech 1994 až 1995, v roce 2007 neuspělo v souboji s Chorvatskem. Také ve svých závazcích pro stávající členství v Radě OSN pro lidská práva Česko přislíbilo řešení digitálních výzev a prosazování přístupu zaměřeného na člověka a lidská práva.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka