lupa x
user

VŠB-TUO bude spolu s dalšími univerzitami zkoumat vesmír

VŠB-TUO bude spolu s dalšími univerzitami zkoumat vesmír

19.11.2023 , Aktualizováno 16.11.2023

Redakce

Spolupráce se týká zejména využití AI ve vesmírných technologiích, zpracování velkých dat v rámci vesmírných misí, austronautiky, vesmírné medicíny a fyziologie, vesmírných technologií, aplikací a systémů nebo průzkumu vesmíru bez nutné účasti člověka, vesmírné mobility či vesmírné automatizace a robotiky.

VŠB-TUO bude spolu s dalšími univerzitami zkoumat vesmír

Foto: Shutterstock

Za účelem společné účasti ve výzkumných a vzdělávacích projektech a koordinace dalších společných činností proto vzniklo konsorcium CAERPIN, tedy Czech AeroSpace Research Institute.

A jakou roli ve výzkumu vesmíru hraje VŠBTUO? „Představujeme si vesmírný výzkum jako cestu, na které se dělíme o znalosti, technologie a inovace, a přitom stavíme na solidní základně etiky a udržitelnosti. Jsme přesvědčeni, že investice do výzkumu vesmíru na VŠBTUO přináší hodnotu nejen pr naši instituci a studenty, ale také pro širší společnost a budoucí generace. Naše úsilí v tomto směru je odrazem našeho závazku k excelenci, spolupráci a inovaci v oblasti kosmického výzkumu,“ říká děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Jan Platoš, který bude mít na starost zpracování velkých dat. Jedním z klíčových aspektů zapojení VŠBTUO je tedy přínos v oblasti umělé inteligence. Ta totiž nabízí potenciál pro zpracování a analýzu obrovského množství dat generovaných vesmírnými misemi.

Členové konsorcia se sejdou ve čtvrtek 7. prosince 2023 v rámci Space Day VŠBTUO v Planetáriu Ostrava. Setkání zahájí prof. Radek Martinek a prof. Jan Platoš, následovat bude přednáška přednáška majora Aleše Svobody, který se podělí o své pohledy a zkušenosti, týkající se možností a výzev spojených s kosmickými misemi. Proběhne také představení výzkumných týmů konsorcia a následovat bude exkurze do CPIT TL3.

http://www.vsb.cz/magazin/cs/detail-novinky?reportId=46322

Hlavní stránka