lupa x
user

Pošta získá od státu za loňský rok na základní služby dalších 750 milionů Kč

Pošta získá od státu za loňský rok na základní služby dalších 750 milionů Kč

23.11.2023 , Aktualizováno 22.11.2023

Redakce

Česká pošta získá za loňský rok od státu na úhradu čistých nákladů z poskytování základních služeb dalších 750 milionů korun. Stejnou částku již Český telekomunikační úřad podniku vyplatil loni v srpnu. Celkem tak za loňský rok pošta obdrží maximální možnou úhradu 1,5 miliardy korun. ČTÚ to oznámil v pravidelné monitorovací zprávě.

Pošta získá od státu za loňský rok na základní služby dalších 750 milionů Kč

Foto: Shutterstock

Pošta v žádosti podané na konci srpna vyčíslila čisté náklady z poskytování základních poštovních služeb na 1,831 miliardy korun, úřad jí v rámci přezkumu vykázanou sumu o 11 milionů snížil. Ze zákona jí ale může vyplatit jen 1,5 miliardy Kč.

Pošta za rok 2022 vykázala provozní ztrátu 940 milionů korun. Letos plánuje její snížení na 310 milionů. Původně pro letošek pošta předpokládala provozní ztrátu 1,5 miliardy korun, a to včetně započítání příjmu z prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici, který se však letos nestihne. Po nasazení úsporných opatření se podniku podařilo očekávaný propad výrazně snížit. Opatření přitom zahrnují například zrušení 300 poboček v polovině roku, zrušení více než tisícovky pracovních míst nebo prodloužení doby doručování.

V rámci transformace podniku ministerstvo vnitra plánuje, že zákonný limit pro úhradu nákladů za služby objednané státem zruší. Stát by také prostřednictvím ČTÚ měl platit náklady čtvrtletně, aby se zmenšila časová prodleva při posílání peněz. V rámci transformace by se také od České pošty měla oddělit komerční část Balíkovna poskytující balíkové a logistické služby.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka