lupa x
user

Průzkum: Umělou inteligenci vyzkoušela na jihu Čech třetina firem

Průzkum: Umělou inteligenci vyzkoušela na jihu Čech třetina firem

AI

01.12.2023 , Aktualizováno 30.11.2023

Redakce

Umělou inteligenci (AI) vyzkoušela na jihu Čech třetina firem. Pravidelně tento nástroj využívá 13 procent společností. Dalších 30 procent podniků plánuje využívání AI v budoucnu. Firmy, které AI nevyužívají, uvádějí jako nejčastější důvod to, že pro jejich podnikání nemá smysl. Každá desátá firma AI nevěří. Vyplývá to z průzkumu Jihočeské hospodářské komory (JHK), jejž provedla mezi 79 firmami, přičemž třetina byla ze zpracovatelského průmyslu. Komora o tom informovala v tiskové zprávě.

Průzkum: Umělou inteligenci vyzkoušela na jihu Čech třetina firem

Foto: Shutterstock 

„Předpokládáme, že využívání AI v marketingu zažije v následujících letech ohromný boom a důležité je být u toho. V naší společnosti můžeme využít neotřelé postupy, což právě umělá inteligence nabízí,“ řekl Dominik Skopec z firmy Austrotherm CZ, která vyrábí tepelné a zvukové izolace budov a loni měla poprvé tržby přes miliardu Kč.

Umělou inteligenci využívají jihočeské firmy hlavně posledních šest měsíců. Nejvíc se AI uplatní v práci s lidskými zdroji, v PR a marketingu, uvedla komora. „V dnešní době se umělá inteligence stává součástí podnikání. Firmy rychle nacházejí způsoby, jak tuto inovativní technologii integrovat do svých procesů s cílem zlepšit efektivitu, zvýšit produktivitu a dosáhnout konkurenční výhody. Nikdy ale nesmíme zapomenout na to, že nejdůležitější devizou každé firmy budou lidé,“ řekl předseda představenstva JHK Miroslav Dvořák.

U většiny firem je využívání AI v testovacím procesu. Jako největší přínos zmiňují firmy to, že ulehčuje práci zaměstnancům a zvyšuje produktivitu podniku. Kolem 60 procent firem vzdělává nebo plánuje vzdělávat své zaměstnance v této problematice.

Ve čtvrtek uplyne rok ode dne, kdy společnost OpenAI zpřístupnila chatbot ChatGPT využívající velký jazykový model GPT-3.5. Za několik dnů se do nástroje registrovalo více než milion uživatelů z celého světa, v současnosti ho týdně využívá přes 100 milionů uživatelů včetně víc než 92 procent firem z žebříčku Fortune 500.

Nějaký chatbot založený na umělé inteligenci (AI) využívá okolo 35 procent kancelářských profesí v Česku. Loni to byly jednotky procent. Vyplývá to z údajů České asociace umělé inteligence.

České Budějovice (ČTK)

Hlavní stránka