lupa x
user

Francouzská premiérka chce ministrům zakázat používání aplikace WhatsApp

Francouzská premiérka chce ministrům zakázat používání aplikace WhatsApp

03.12.2023 , Aktualizováno 30.11.2023

Redakce

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová navrhla, aby ministři místo komunikačních aplikací WhatsApp, Signal nebo Telegram používali místní alternativu Olvid. Ta sice není obecně známá, ale vyvinuli ji v Paříži a její tvůrci tvrdí, že je bezpečnější. Informuje o tom na svém webu týdeník Le Point.

Francouzská premiérka chce ministrům zakázat používání aplikace WhatsApp

Foto: Shutterstock

Borneová v oběžníku vyzvala ministry a vysoké úředníky, aby si aplikaci Olvid stáhli do telefonů a počítačů. Podle listu jim na to dala lhůtu do 8. prosince.

Aplikaci Olvid vyvinula francouzská start-upová scéna. Provozují ji dva výzkumní pracovníci v oblasti kryptografie a podporuje ji několik francouzských technologických akcelerátorů.

Olvid „nahradí ostatní systémy rychlého zasílání zpráv s cílem posílit bezpečnost výměny informací, které mohou obsahovat důvěrné údaje“, uvedl úřad premiérky.

WhatsApp, Telegram a Signal se stále častěji stávají nástrojem komunikace v užších kruzích francouzské politiky, píše agentura Reuters. Vládní úředníci tyto aplikace používají také při komunikaci s novináři. Prezident Emmanuel Macron je podle médií sám vášnivým uživatelem aplikací pro zasílání zpráv.

Společnost Olvid na svých internetových stránkách tvrdí, že je „prvním a jediným systémem pro zasílání zpráv“, který se nespoléhá na žádné důvěryhodné třetí strany a centralizované servery a zároveň šifruje metadata uživatelů.

Paříž (ČTK)

Hlavní stránka