lupa x
user

Obchodům i zákazníkům mohou pomoct váhy, které samy určí druh ovoce a zeleniny

Obchodům i zákazníkům mohou pomoct váhy, které samy určí druh ovoce a zeleniny

06.12.2023

Redakce

Váhy, které díky umělé inteligenci samy určí druh ovoce či zeleniny, mohou pomoct zákazníkům i prodejcům. ČTK to sdělil provozovatel zrekonstruovaného obchodu Terno v Českých Budějovicích, kde jsou takovými váhami nově vybaveny samoobslužné pokladny. Váhy podle něj jednak zákazníkům usnadní nákup, ale také zabrání drobným krádežím, protože někteří si na pokladně záměrně volí levnější druh ovoce nebo zeleniny.

Obchodům i zákazníkům mohou pomoct váhy, které samy určí druh ovoce a zeleniny

Foto: Shutterstock 

Stejné váhy budou postupně instalovány v dalších prodejnách sítě Jednota, do které patří obchod Terno. „V rámci pilotního projektu se systém naučil rozpoznávat ovoce a zeleninu. Jak jsme si v praxi vyzkoušeli, zmást jej je už dnes téměř nemožné,“ uvedl generální ředitel Jednota České Budějovice Tomáš Rada. Podle něj je Terno prvním obchodem v Česku, který tyto váhy používá.

Druh váženého ovoce nebo zeleniny váha pozná díky záznamu z kamery, který následně porovnává s obrázky uloženými v databázi. „Delším používáním se AI ještě více zlepšuje. Pokud si v nějaké situaci váha neví rady, nabídne zákazníkovi jednoduše jen dvě či tři nejpravděpodobnější možnosti a i v tomto případě mu nákup usnadní,“ řekl Karel Glatt, zástupce společnosti Mettler – Toledo, která systém obchodu dodala.

Váhy podle Glatta také eliminují riziko drobných krádeží. „Typickým trikem nenechavců je úmyslně označit u samoobslužné podklady jiný, levnější druh ovoce či zeleniny. Ve shonu panujícím v obchodech to lze jen těžko odhalit, nový systém obelstít už ale nebude možné,“ doplnil. V budoucnosti by podle něj mohly váhy s umělou inteligencí pomoci také prodavačům v úseku uzenin.

Obchody Terno patří pod družstevní síť COOP. Ta v Česku celkově spravuje asi 2500 prodejen. Letos se řetězec rozšířil o 46 obchodů Enapo, které COOP koupil od krachující společnosti ROSA market.

Praha/České Budějovice (ČTK)

Hlavní stránka