lupa x
user

Banky varují před podvody přes hlasový automat, který nabízí update aplikace

Banky varují před podvody přes hlasový automat, který nabízí update aplikace

07.12.2023

Redakce

Banky varují před další praktikou kybernetických podvodníků, kteří se schovávají za hlasový automat, jenž volá jménem banky a nabízí lidem nutný update bankovní mobilní aplikace. Pokud lidé s automatem spolupracují, končí to krádeží přihlašovacích údajů k jejich účtům či platebním kartám a jejich následnému zneužití k odcizení peněz. ČTK o tom informovala ČSOB. Podobné případy zaznamenaly i další banky, Česká spořitelna desítky případů.

Banky varují před podvody přes hlasový automat, který nabízí update aplikace

Foto: Shutterstock 

Další nepříjemnou novinkou je finta, kterou nachytají i ty, kteří hlasovému automatu neuvěří. „Klientovi zazvoní telefon, po jeho zvednutí se ozve hlasový automat vydávající se za banku s upozorněním, že bankovní mobilní aplikace potřebuje nutně update a pokud ho chce provést, má stisknout ‚jedničku‘. Pokud ji na mobilu stiskne, hlasový automat oznámí, že posílá SMS zprávu s odkazem pro stažení nové verze, poděkuje za spolupráci a zavěsí,“ popsal začátek tohoto podvodu manažer bezpečnosti digitálních kanálů skupiny ČSOB Petr Vosála.

Hlasový automat působí velmi přesvědčivě. Obsahem SMS zprávy, která přijde tak, jak hlasový automat upozornil, je ve skutečnosti odkaz, který vede na podvodnou webovou stránku. Člověka vybízí k vyplnění přihlašovacích údajů. „Pokud to lidé udělají, předávají tyto velmi citlivé údaje přímo útočníkům, kteří se tak mohou zmocnit jejich internetového bankovnictví či mohou získat údaje z jejich platební karty a zneužít je ke krádeži,“ dodal.

Podvodníci navozené situace zneužívají ještě jednou a pokoušejí se napálit opět jak ty, kteří se nachytali, tak i lidi, kteří na první dvě fáze podvodu, tedy hlasový automat a falešnou SMS nereagovali. „Lidem zavolá tentokrát živý kyberpodvodník vydávající se za zaměstnance banky a varuje je před podvodem, jenž sám stvořil. Varovaného člověka pak snáze přesvědčí, že je na jeho straně a přiměje ho buď k další, nebo nové spolupráci, která končí opět ztrátou citlivých údajů či peněz,“ uzavřel Vosála.

Počty kyberútoků meziročně neklesají, ale právě naopak, a jsou stále vynalézavější. Okradených jsou stovky tisíc a škody přesahují miliardu korun, upozornila ČSOB.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka