lupa x
user

Policie stíhá dva gangy z ČR a Ukrajiny za podvody na internetových bazarech

Policie stíhá dva gangy z ČR a Ukrajiny za podvody na internetových bazarech

07.12.2023

Redakce

Policie obvinila desítky mladých lidí z ČR a Ukrajiny za podvody vůči prodávajícím na internetových bazarech. Dva gangy získaly podle vyšetřovatelů trestnou činností dohromady zhruba 123 milionů korun tak, že svým obětem ukradly bankovní identitu. Na tiskové konferenci to dnes uvedl šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislav Brejcha. Hlavou jednoho z gangů byla žena, která už v Česku uzavřela dohodu o vině a trestu, v níž souhlasila s 5,5 roku vězení a peněžitým trestem šesti milionů korun.

Policie stíhá dva gangy z ČR a Ukrajiny za podvody na internetových bazarech

Foto: Shutterstock

„K zásadním zásahům proti pachatelům došlo na území Ukrajiny,“ popsal Brejcha s tím, že zákroky nebyly jednoduché. Podvodníci si totiž vytvořili opevněné call centrum. Při domovních prohlídkách zajistili policisté počítače, telefony, auta a peníze v celkové výši zhruba pěti milionů korun.

Organizované skupiny vytvářely podle kriminalistů při takzvaných reverzních inzertních podvodech napodobeniny webových stránek existujících přepravních společností – zejména DPD, Zásilkovny a České pošty – a také bank. Oběti podvodů si pachatelé tipovali na inzertních portálech typu Bazoš, Vinted, Sbazar či Facebook Marketplace.

Gangy svým obětem přezdívaly „mamuti“. „Byli to běžní lidé, kteří chtějí prodat kočárek nebo brusle,“ popsal poškozené Brejcha. Na zveřejněné inzeráty reagovali pachatelé obratem, zejména prostřednictvím aplikace WhatsApp. Slibovali platbu za inzerované zboží a hlavně zajištění jeho přepravy. Prodávajícím zasílali falešné odkazy na přepravní společnosti a banky. Když oslovený člověk zadal příslušné údaje – své jméno, heslo, ověřovací kódy či údaje z platebních karet – pachatelé fakticky převzali kontrolu nad jeho internetovým bankovnictvím. Následně vybrali peníze z účtů.

Za podvody a pokusy o podvod, účast na organizované zločinecké skupině, neoprávněné opatření platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému hrozí pachatelům sedm až 12 let vězení.

Vrchní státní zástupce v Olomouci Radim Dragoun doplnil, že mladá žena zadržená v ČR má postavení spolupracující obviněné a pomáhá rozkrývat trestnou činnosti dalších pachatelů. Uvedl, že uhradila poškozeným lidem způsobenou škodu ve výši dvou milionů korun. Žena si najímala a také vyplácela techniky a programátory s rozsáhlými znalostmi v oblasti informačních technologií. Kriminalisté přirovnali fungování zločinecké skupiny k firmě a programátory k brigádníkům.

Počet obviněných zatím nechtěli policisté upřesnit. Podvedení lidé podle nich pocházejí nejen z Česka, ale i z Polska či Maďarska, případy se různě větví. Část vyšetřování vede Ukrajina i další státy. Na aktuálních dvou kauzách, které získaly krycí jména RIP a VICTORY, spolupracovala NCTEKK s ukrajinskou policií ve společném vyšetřovacím týmu v rámci Eurojustu. Umožnilo jí to například rychlé sdílení elektronických důkazů. Brejcha také ocenil možnost poslat na Ukrajinu české policisty i v době válečného konfliktu.

Případ RIP se škodou vyčíslenou na nejméně 100 milionů korun dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství, VIKTORY se škodou zhruba 23 milionů korun pak Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4.

Do října policie evidovala policie 16.560 nahlášených trestných činů v oblasti kyberkriminality, což představuje zhruba 10,5 procenta z celkové trestné činnosti v ČR. Škoda u kyberzločinů dosáhla zhruba 2,5 miliardy korun, tato částka ale zahrnuje i neúspěšné pokusy. Celková škoda způsobená trestnou činností se pohybuje okolo 20 miliard. Podle náměstka policejního prezidia Tomáš Kubíka je zatím letos nárůst kyberkriminality osmiprocentní, zatímco v předchozích letech byl téměř stoprocentní. Kubík to připisuje i osvětě ze strany policie a bank.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka