lupa x
user

V Íránu přestala fungovat část čerpacích stanic, asi kvůli kybernetickému útoku

V Íránu přestala fungovat část čerpacích stanic, asi kvůli kybernetickému útoku

18.12.2023

Redakce

V Íránu přestala fungovat část čerpacích stanic kvůli problému s počítačovým programem. Uvedlo to dnes ráno podle íránských médií sdružení čerpacích stanic. Podle íránského tisku není vyloučeno, že výpadek nastal kvůli kybernetickému útoku. K výpadku se na sociálních sítích přihlásila skupina proizraelských hackerů.

V Íránu přestala fungovat část čerpacích stanic, asi kvůli kybernetickému útoku

Foto: Shutterstock

„Potvrdil se problém se softwarem v palivovém systému některých čerpacích stanic a odborníci pracují na jeho řešení,“ řekl íránské agentuře Fars mluvčí íránského sdružení čerpacích stanic. Zároveň vyloučil, že by uzavření čerpacích stanic způsobil nedostatek pohonných hmot.

Výpadek potvrdil i ministr ropného průmyslu Džavád Ovdži. „Nejméně 30 procent čerpacích stanic funguje, u ostatních se snažíme přerušení služeb postupně vyřešit,“ uvedl ministr.

Podle íránské agentury Fars není vyloučeno, že výpadek způsobil útok na počítačové sítě. O tom otevřeně mluví izraelská média. Podle serveru The Times of Israel izraelští vojenští dopisovatelé, kteří dostávají informace mimo záznam od vládních představitelů, naznačili, že za výpadek může Izrael.

Na sociální síti X skupina proizraelských hackerů známá pod perským názvem Gondžeške Darande (Gonjeshke Darande v angličtině) uvedla, že znemožnila svým útokem fungování většiny čerpacích stanic v Íránu. Svůj útok označila za „odpověď na agresi ze strany islámské republiky (Íránu) a jejích spojenců“.

Rozsáhlý výpadek ve fungování čerpacích stanic Írán postihl i v roce 2021. Tehdy úřady uvedly, že za problémy může útok ze strany Izraele a Spojených států.

Teherán/Tel Aviv (ČTK)

Hlavní stránka