lupa x
user

Harrachovská kaplička ukrývá skleněný zvon a oltář ze zrcadel

Harrachovská kaplička ukrývá skleněný zvon a oltář ze zrcadel

25.12.2023 , Aktualizováno 27.12.2023

Redakce

„Je to určitě důvod, proč kapli navštívit. Právě vybavení kaple, tedy skleněný zvon a oltář, dokládá význam, jaký měla výroba skla pro obyvatele Harrachova význam,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Harrachovská kaplička ukrývá skleněný zvon a oltář ze zrcadel

Foto: Jakub Podobský

Kaplička pochází z 18. století. Její místo před sklárnou není náhodné. Kapličku nechala vystavět Anna Elisabeth Mullerová, manželka ředitele sklárny. Původní dřevěná kaple přestala sloužit svému účelu, a po zbudování kostela svatého Václava v Harrachově v roce 1786 postupně zanikala.

V roce 1901 ji obnovil hrabě Jan Harrach, který kapličku nechal vystavět v současné podobě. Pseudogotická stavba byla vysvěcena o rok později. Materiál na stavbu pochází z místních zdrojů, erby a sochy jsou z hořického pískovce. Jejich autorem je český sochař Antonín Sucharda.

V roce 2020 kapličku obnovili harrachovští dobrovolníci, o vánocích byla poprvé slavnostně nasvícena. Barevné vitráže tak svítí do zimních podvečerů a společně s osvětleným Mamutím můstkem dotváří atmosféru zimních podvečerů v Harrachově.

Zdroj: Liberecký kraj

Hlavní stránka